BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
RUHU ŞÂD OLSUN ABDİL GÖK 
8 MAYIS 1980 
  Adana’lıydı. 32 yaşında evli ve çocuk sahibiydi. Yeşilevler mahallesinde oturuyordu. Akşam üzeri evine giren komünist katiller tarafından eşi ve çocuklarının  gözleri önünde vurularak şehit edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ABDULLAH GÜLBAHAR 
2 OCAK 1978  
   Ankara’lıydı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda memur olarak çalışıyordu Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu ögrencisi olup, 20 yaşındaydı. Ankara Hasköy’de işinden evine dönerken komünistler tarafından kaçırıldı. Ağır işkencelere maruz kalmış bir halde Hasköy Su Deposu civarında ağır yaralı olarak  bulundu. Hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamıyarak şehid oldu. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN ABDULLAH İZCİ 
10 ŞUBAT 1979 
   Kayseri’nin Hacılar kasabasından olup, 20 yaşındaydı. YSE işletmesinde işçi olarak çalışıyordu. Plevne mahallesinde oturuyordu. Aynı mahallede bulunan bir kahvehanede oturduğu sırada saat 21.00 sularında kahvehanenin önünden geçen bir taksi içinden açılan ateş neticesinde vurularak şehit oldu. Cenazesi Kayseri Asri mezarlığına defnedildi.
RUHU ŞÂD OLSUN ABDURAHMAN KILIÇ 
15 MART 1980 

   Gaziantep- Batak’tandı. 23 yaşındaydı. 1979 yılında memleketinde işlenmiş bir cinayetin zanlısı olarak tutuklanmış ve Adana Kapalı Cezaevi’nde yatmaktaydı. Komünistlerin başlattıkları isyan sonucu arkadaşı Hasan Hüseyin Akbaş ile birlikte şiş ve bıçak darbeleriyle  şehid düştü. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ABDÜLKADİR TOMA 
   Gaziantep’in Kilis kazasındandı. Kilis Öğretmen Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. 27 yaşında olup evliydi. Ülkü-Bir’in çeşitli kademelerinde görev yapmıştı. Çarşıdan ekmek alıp okul lojmanlarında  bulunan evine  dönerken iki komünist katilin silâhlı saldırısına uğruyarak şehid oldu. Cenazesi Kilis’te toprağa verildi.
RUHU ŞÂD OLSUN ADEM PEKMEZCİ 
   Yozgat'lıydı. Ailece Ankara-Akdere Peyami Safa mahallesinde oturuyorlardı. 15 yaşındaydı. Ankara 29 Ekim Ortaokulu öğrencısiydi. Evinde otururken komünist katillerin pencereden içeriye ateş açmaları sonucu vurularak şehit edildi. Bir yıl önce de Abidinpaşa Su Deposu önünde silâhlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanmıştı.
RUHU ŞÂD OLSUN ADEM TAŞTAN 
25 şubat 1980 
   Samsun’un Çarşamba İlçesinden, 18 yaşında lise öğrencisiydi. Ailece Çarşamba kazasında oturuyorlardı. Çarşamba’da komünistlerle girişilen bir silahlı çatışmada şehid oldu. Cenazesi evlerinin karşısında bulunan toprağa verildi.
RUHU ŞÂD OLSUN ADEM TOMAY 
8 SUBAT 1980 
   Adapazarı’nın Geyve ilçesine bağlı Akkaya köyündendi. İstanbul’da Maltepe sıgara fabrikasında çalışıyordu. 26 yaşındaydı. Evliydi ve şehadeti sırasında altı aylık bir kız çocuğu vardı. Yanında arkadaşları Mehmet Görür ve İsmail Başaran olduğu halde Cuma günü öğleden sonra Haydarpaşa-Gebze banliyö treniyle memleketine giderken Pendik yakınlarında trende bulunan bir grup komünist militan silâhlarını çekerek yolcuları yere yatırdıktan sonra Adem Tomay ve arkadaşlarını kurşuna dizmek suretiyle şehit ettiler.
RUHU ŞÂD OLSUN ADİL DEMİRÖZ 
25 ŞUBAT 1978 
   Antalya’nın Elmalı kazasından olup 20 yaşındaydı. 1976 yılında Adana Mühendislik Yüksek Okulu Makina bölümüne gimişti. Adana ÜGD üyesiydi. 24 Şubat günü Gaziantep’te şehid edilen bir ülküdaşının cenaze merasimine katılmak için bulunduğu Gaziantep’te cenaze merasiminden dönerken şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi
RUHU ŞÂD OLSUN ADİL KARAGÜLLE 
31 TEMMUZ 1977 
   Artvin'liydi. Artvin’in orta mahallesinde oturuyordu. 22 yaşındaydı ve askerliğini yeni bitirmişti. Artvin ÜGD’nin kurucularındandı. Ailece Ülkücüydüler. Olay günü çarşıdan yanında iki arkadaşıyla birlikte evine dönerken Çarşıbaşı semtinde 30-40 kişilik komünist bir gurubun saldırısına uğradı. Demir çubuklarla linç edilmek suretiyle orada sehid edildi. Yanındaki arkadaşları da ağır vaziyette yaralanmışlardı. Cenazesi Artvin’in Orta Mahalle’deki Cami mezarlığına defnedildi.
RUHU ŞÂD OLSUN ADİL ŞAKAR 
HAZIRAN 1980 
   Çorum’un Küçükpalabıyık Yörük köyündendi. Ailesiyle birlikte Çorum Terlemez Evleri semtinde oturuyor, bir tuhafiyecide tezgâhtarlık yapıyordu. 17 yaşındaydı. Çorum olayları sırasında olay günü sabah ezanından sonra evlerinden biraz ötede çıkan bir çatışmada Milönü semtinden gelerek ateş açan komünistler tarafından karnından vurularak ağır bir sekilde yaralandı. Çatışmalar sürerken çatışma alanının ortasında kalmıştı, olaylara müdahale eden askerlerin ilgisiz tavırları neticesinde  kan kaybından şehid oldu. Cenazesi köyünde toprağa verildi.
 
 Geriİleri