Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar
 

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Turan
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       


Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası
 

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Jun 03, 2005
İletiler: 361

İletiTarih: Cmt May 13, 2006 10:04 pm    ileti konusu: Turan Alıntıyla Cevap Gönder

Turan

29 Nisan 2006 Cumartesi
"Turan” Türk soyundan (ırkından) olanların yaşadığı büyük ülkenin “Türk Dünyası”nın adıdır. “Turanlı” bu ülkede yaşayanlara verilen isimdir. 5 bin yıllık bir tarih dilimi içinde Turan ülkesi, bütün kuzey yarımküreyi içine alır. Turan ülkesinin merkezi “Tanrı Dağları” dolayında bulunan “Ötüken”dir. Turan ülkesinde yüzlerce Türk bölgesi varsa da büyük bölümlerin Türkçe isimleri ve yerleri şöyledir: “Kutyak” (Batı Avrupa), “Urallı” (Doğu Avrupa ve İskandinavya), “Altaylı” (Asya), “Amerid” (Kuzey Amerika ve buradaki Kızılderililer), “Abya Yalalı” (Güney Amerika ve buradaki Aztek, Maya , İnka ‘Peru’ ve diğerleri)
“Öntürkler” (Erken dönem)de iki büyük Turanlı kolu var idi. Ural Dağlarının batısında oturan “Urallılar” ile Uralların doğusunda oturan “Altaylılar” Urallılar kuzey ve kuzey batı Avrupalıların ataları (cedlerinin) başlıcaları Finler, Estonyalılar ve Litvanyalılardır. Altaylılar ise bugünkü Sibiryalılar, Kuzey Buz Denizinde yaşayan Eskimolar, Kuzeydoğuda yaşayan Saka (Yakutlar) ile Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililerin atalarıdır. Ural’a göç eden bir bölüm Altaylıların Urallılarla birleşmesi ile “Oğuz Boyu” ortaya çıkmıştır. Altay’a göç eden Urallıların Altaylılarla birleşmesi ile Özbek, Kazak, Kırgız boyları ortaya çıktı. Altaylıların Çinlilerle birleşmesinden “Moğollar”, Moğolların Çinlilerle birleşmesinden Koreli ve Japonlar ortaya çıkmıştır.
Amerikalı Kızılderililere “Amerid” ya da (yerli) denir. Ameridler Altaylıların Amerika kıtasındaki uzantılarıdır. Alaskalı Ameridlerin Sibirya’ya göç ederek Yakutlarla birleşmesinden “Yuitler” Altaylı Yakutların Kablumbağa Adası (Kuzey Amerika’ya) göç ederek Alaskalı Ameridlerle birleşmesinden Aleuitler meydana gelmiştir. Ameridlerin Orta ve Güney Amerika’daki uzantıları Aztekler, İnkalar ve Mayalardır. Şu anda Meksika halkının yüzde 80’i Mayaların nesilleridir. Amerika kıtası “Abya Yalalıların” devamlı yurdu idi. Teksas’ın aslı Türkçe “Tek Saz”dır. Niyagara Şelalesine Meluncanlar “Ne Yaygara” ismini koymuşlardır. Niyagara kelimesi hiçbir dilde yoktur. Kuzey kutbunda yaşayan “İnvitler” ile Kanada’daki “Ocibualar”ın yaşantıları, kilim dokumaları ve kültürleri Türk olduklarını fazlasıyla göstermektedir...

M.Necati Özfatura
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Jun 03, 2005
İletiler: 361

İletiTarih: Cmt May 13, 2006 10:06 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kızılderililer

28 Nisan 2006 Cuma
Geçmişte Kızılderililerin çoğu Müslüman idi. Kızılderililer gibi Maya, İnka, Eskimo, Aztek, Olmek, Toltek, Aymanalar ve Meluncanlar’ın da Türk asıllı oldukları tarihî bir gerçektir. Dolayısıyla Türk Dünyası ile ilgili yapılan zirve ve toplantılara bu insanlardan temsilcilerin de davet edilmesi gerekir. Çünkü dünya üzerindeki Müslüman ve Türklerle yakınlaşmak Türkiye’ye milletlerarası arenada güç kazandırır.
Alvin M. Josephy’in (tarihçi ve arkeolog) “The Indian Heriatage of America” isimli kitabı New York’ta 1968’de 3 defa, 1969- 1978 arası ise 9 defa basılmıştır. “Milli kitap” ödülü kazanan bu eser, 500 yıldan bu yana Kızılderililer hakkında yazılan kitaplar içinde en çok beğenilen ve övülen eserdir. Bu eser Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika Kızılderili kültürlerini, dil, din, tarih, sanat, kabile ve devletlerini tarih, arkeoloji ve sosyal gerçekler ışığı altında çekinmeden incelemektedir. Amerikalı tarihçi ve arkeolog Alvin M.Joseph’e göre 1- Kızılderililer Asya asıllıdır. 2- Asya’dan göç etmişlerdir. 3- Irkları Turandır (Türk). 4-İlk gelenlerin dinleri Şamanizm, sonradan gelenler içinde ise önemli miktarı Müslümandır. Şamanizm inancında olanların inançları, Asya’daki Şamanist Türk Moğollarınkiyle aynıdır. Bilim adamına göre: “Eskimo ve Aleutlar Asyalıdır. Aynı soy ve atayı paylaşırlar.
2-4 Temmuz 1999 tarihleri arasında Denizli’de yapılan “Yedinci Türk Dünyası Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı”na katılan Onayda Kızılderili kabilesi Reisi ve Amerika Yerlileri Sosyal İşler Daire Başkanı M.Franklin Keel’in konuşması kurultaya katılan delegeler üzerinde derin tesirler bıraktı. Kızılderililer hakkında geniş bilgi veren Keel, Kızılderililerin (atalarının) Baykal Gölü ve Yenisey-Tuva bölgelerinden Amerika kıtasına, Alaska üzerinden göç ettiklerini ifade etti. Kızılderililer ile Türklerin DNA testlerinin aynı olduğunu ve ayrıca “Y” kromozomunun sadece yeryüzünde Türkler ile Kızılderililerde bulunduğunu söyledi. Kızılderililerin konuştukları dillerdeki kelime benzerlikleri gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerin aynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu da ifade etmiştir. Fransız dil bilimcisi Dumesnil, Kızılderili dilinde 320 Türkçe kelime tespit etmiştir.
1964 yılında çıkan New York Times’in “Science” (Bilim) ekinde Amerika kıt’asına (Kuzey ve Güney) olmak üzere ilk kültür taşıyıcıları yani (ilk ayak basanları) bir harita olarak neşredilmiştir. İlk sırayı M.Ö. 4000-5000 yılları “TURKS” olarak gösterir. Orta Asya’dan Bering Boğazı yoluyla gelenler çoğunluk olarak Kuzey ve Orta ve az da olsa Güney Amerika’ya yerleşmişlerdir. Amerika kıtasının ilk sakinleri Kızılderililer olup, bunların da Türk oldukları ilmen ispatlanmıştır.
1673’te John Jocelya isimli yazar, Mohawk Kızılderililerinin Tatarca Türkçesi konuştuğunu yazdı. Ünlü bilgin Von Humboldt da 1800 tarihinde yazdığı eserde Amerika kıtasında konuşulan 137 kelimenin Ural-Altay ve Uygurca olduğunu yazmıştır. 1924 yılında Rio’da toplanan 20. Amerikanistler Kongresi’nde Çinli Toung-De Kien, Kızılderililerin Altay menşeli olduklarını beyan etmiştir.
1935 yılında Roma’da toplanan 19. Oryantalistler Kongresinde Prof. Ferrario, Türkçe ile İnka (Kevça) dilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu. Dr. Calvin Kephart, Kızılderililer için açıkça, Türkler ve Turanlılar tabirini kullanmıştır. Bilim adamı Dumezil, İnkalar’ın (Kıçva) dilinin, Çuvaş Türkçesi ile aynı olduğunu ifade etmiştir.

M.Necati Özfatura
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
IHTIYARKURT
Amatör Üye
Amatör ÜyeKayıt: Jan 12, 2006
İletiler: 109
Şehir: Alamanya

İletiTarih: Pzr May 14, 2006 12:04 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bizi bu konuda aydinlattigin icin Allah (c.c) razi olsun Candasim,

bu konu cocuklugumuzda Cowboy filimlerini seyrederken Kizilderelileri

seyircilere vahsi kafatasi avcisi olarak tanittiklari halde,icimden neden

onlara karsi bir sempati duydugumu simdi anlar gibiyim,megerse

kan cekiyormus.


Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
thegreen_wolf
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Feb 12, 2006
İletiler: 466
Şehir: trabzon

İletiTarih: Pts May 15, 2006 9:51 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Türklerin göçlerden önce oturdukları topraklar yani anavatan meselesi başta tarihçiler, etnologlar, dilciler, sanat tarihçileri gibi çeşitli uzmanlık dallarından gelen araştırıcılar tarafından muhtelif bölgeler.

gösterilmişsede ki tarihçiler Altay Dağlarını, etnologlar İç Asya'nın kuzey bölgelerini, antropologlar Kırgız Bozkırı-Tanrı Dağları arasını, bazı Kültür Tarihçileri de Aİtaylar-Kırgız Bozkırlarını, dilciler ise Altaylar veya Bay kal gölünün güney batısını göstermektedirler.


Türklerin anavatanları konusunda, böylece dar bir sınırlama getirmek mümkün olmamaktadır.

Bunun başlıca sebebi ise. Türklerin daha ilk zamanlardan beri geniş bir coğrafyaya yayılmalarını.

Kültürlerini taşımalarından görmekteyiz. Çin kayıtlarından çıkarıldığına göre.

Türklerin eski Uraüi kavimlerle hemde Arilerle temas, kurmalarını gözönüne alırsak, bu sahalarda yaşadıkları ve bütün bu verilen coğrafyada derin izler bıraktıklarını görüyoruz.

Milattan sonraki Türk göçlerine katılan boylar ve zamanlan hakkında elimizde kesin ve açık bilgiler bulunuyor.

HUNLAR. Avrupaya ve K. Hindistan'a 375 de. Oğuzlar Seyhun nehri kıyılarına X.y.y. da İran ve Anadoluya X ve Xl.y.y.da. Bulgarlar Karadenizin kuzeyinden Balkanlara ve İtil (Volga) kıyılarına (641 ve sonrasında) Ma-carlarla birlikte bazı Türk boylarının Hazarın kuzeyinden O.Avrupaya. Peçenek.

Kuman ve Oğuzların (uz) bir kol halinde IX. ve X.y.y.da O.Avrupaya. Uygurların. Orhun nehrinden İç Asya'ya, 84O'lı yıllardan sonra kütlesel olarak gözettiklerini biliyoruz.

Bunlardan bazılarının (Hun, Oğuz) çok uzun mesafeler alınarak yapıldığı ortadadır.


Türk Göçlerinin iki ana karekteristik özelliği vardır.

Bazıları yeni vatan kurma amaçlanarak yapılan, fütuhat nitelikli göçlerdir.


Bazıları ise "sızma" olarak ni-teliyebileceğimiz göçlerdir. Özellikle asker olarak başka ülke veya devletlere yapılan göç sonunda, bir kaç kuşak içinde hizmet ettikleri devlete hakim oldukları veya yeni devletler kurduklarını biliyoruz.

Türk göçlerinin sebebleri araştırıldığında şu gerçekleri tespit etmek mümkün.

Özellikle dönemlerin coğrafi, fiziki kapasiteleri gözönüne alınırsa, yüzbinlerce insanın göçetmesinin ne denli zor ve problemli olacağı açıktır.

O halde göç olayı için önemli acil sebepler olmalıdır. Bunların başında, geçim yani ekonomik nedenler gelmektedir.

Kuraklık, meraların yetersizliği, hızlı, nüfus artışı, bir başka Türk boyunun baskısı gibi nedenler arka arkaya sıralanabilir.


Bütün bu ekonomik sebeplerin dışında psikolojik, ruhi sebeplerde vardır. Zorunluda olsa.

bilinmeyen ufuklara, topraklara doğru akmak, önceden tahmin edilmeyen fiziki, coğrafi engelleri aşmak, heran belirecek tehlikeleri göğüslemek, her millet için tabi bir olay olamaz.

Türk Milletinde açık şekilde tesbit edilen ve onların tarih boyunca hareketli bir topluluk halinde sürekliliğini mümkün kılan bu ruhi davranış, başarılar arttıkça daha da kuvvetlenmiştir.

Bunun yanısıra her askeri başarı ve zafer onları, yeni yeni siyasal, askeri hedeflere götürmüştür.

Bu gelişmeler, zamanla djjnya'ya yeni bir düzen verme fikrinin yeşermesine, gelişmesine yol açmıştır.

Böylece gelişen fütuhat felsefesi daha sonra TÜRK CİHAN HAKİMİYETİ MEFKURESİNİ doğuracakbiri

Türkiye ve Balkanlar, diğeride, doğuda Uluğ Türkistanda, Türkistan'da yaşayanların bir kısmı bugün özgürlüklerine kavuşmuşlar, bir kısmıda halen Çin'in işgali altındadır.


Hudutları kabaca çizilen toprakların dışında, Türkler, Tatar, Başkurt, Çuvaş, Tataristan ile Altay, Hakas. Tuva bölgelerinde topluca yaşamaktadırlar.tı.


Türk göçlerinin bir başka özelliği ise. bir Bozkır halkı olan.

Bozkırlarda yaşayan ve o Kültürün yaratıcısı, sahibi oian Türkler, yayılma sahalarında kendi kültürleri için yaşama ihtimali olmayan bölgelere de kolay kolay girmediklerini görüyoruz.

Yabancı hayat tarzı, yabancı inanışların hakim olduğu bölgelere fütuhat veya sızma yoluyla giren Türkler, oralarda fazla barınamamışlar veya bir kaç y.y. içinde varlıklarını yitirmişlerdir.

(Çin'de Tabgaçlar, Balkanlarda. Bulgarlar) Ayrıca bu toprakların iklimleride göçler de etkili olmuştur.

Fazla nemli, bataklıktı veya ormanlık bölgelerde Türk zümreleri barınamamışlardır.


Tarihi Türk zümrelerinin bugün kabul edilen iki büyük yetenekleri vardır.


Bunlardan birincisi, iktisadi açıdan hayvan yetiştirme, geliştirme, sosyal açıdanda

"olağanüstü devlet kurma yetenekleridir" Bu iki özelliği biraz daha açarsak şunlar! tespit etmek mümkün.

Büyük sürülerin, idaresi, bakımı, geniş sahalarda sürekli dolaşma, mera ve mülhukuku açısından kaçınılması imkansız çatışmalar,

oymak-boy teşkilatlan, hayvan yetiştirici göçebelikle ilgili herşey birbirleriyle çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Bunun sonucu olarak görüş ufku genişler, cesaret, oymağa bağlılık şuuru,

hükmetme gururu, teşkilatçılık yani devlet kurma ve yönetme ideolojisini oluşturuyordu.


Bugün Türkler, kabaca ve anahatları ile batıda Balkanlardan, doğuda B. Okyanus, kuzeyde Buz denizinden güneyde Tibet'e kadar geniş bir alanda yaşar.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM ICQ
thegreen_wolf
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Feb 12, 2006
İletiler: 466
Şehir: trabzon

İletiTarih: Pts May 15, 2006 1:08 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
“Vatan ne Türkiye'dir, Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan” ZİYA GÖKALP


Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM ICQ
Sebas
Kıdemli Üye
Kıdemli ÜyeKayıt: Apr 18, 2003
İletiler: 510
Şehir: Bordeaux / KahramanMaras

İletiTarih: Cum Ekm 06, 2006 4:35 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

taa nerden nereye !! adam soyle haritayi açip baktiginda ne diyecegini sasiriyor !!

bizleri aydinlattiginiz için tesekkurler arkadaslar !!

bosna'dan dogu turkistan'a hep ayni soy !!!
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder MSNM
polat_38
Kıdemli Üye
Kıdemli ÜyeKayıt: Jan 27, 2006
İletiler: 641

İletiTarih: Cum Ekm 06, 2006 6:49 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

insan bilmedi seleri ögreniyor bu konuyu acandan ALLAH raci olsun

saygilarimla


NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
thegreen_wolf
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Feb 12, 2006
İletiler: 466
Şehir: trabzon

İletiTarih: Pts Ekm 09, 2006 7:06 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap GönderTURAN TÜRKÜSÜ
Turana hey turana

az kaldı o zamana

Gelmiyorsa imana

Vur inlesin acıma.

****

Baslara taç yapalım

üç hilali asalım.

Hep birlikte kalkalım

Turana hey turana.

****

Ülkü bağın meyvası

Türkistanın ovası.

Bozkurtların yuvası

Turana hey turana.

****

Dinle Türkün sözünü

Kaybetmeden özünü.

Düşünmeden ölümü

Turana hey turana.

****

Türkün adı çiledir

Yardım bizden bizedir

Sözüm yanlız sizedir

Turana hey turana

****

Turana hey turana

az kaldı o zamana

Gelmiyorsa imana

Vur inlesin acıma.Kaanhan Kurultay.

Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM ICQ
Sebas
Kıdemli Üye
Kıdemli ÜyeKayıt: Apr 18, 2003
İletiler: 510
Şehir: Bordeaux / KahramanMaras

İletiTarih: Sal Ekm 10, 2006 8:37 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Agzina yüregine saglik !
çok güzel olmus
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder MSNM
polat_38
Kıdemli Üye
Kıdemli ÜyeKayıt: Jan 27, 2006
İletiler: 641

İletiTarih: Sal Ekm 10, 2006 9:10 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

eline yüregine saglik ÜLKÜDASIMsaygilarimla


NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
Turkmeneli
Deneyimli Üye
Deneyimli ÜyeKayıt: Aug 22, 2004
İletiler: 459
Şehir: Nijmegen

İletiTarih: Per Kas 23, 2006 1:58 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

drmfk demiş ki:
Kızılderililer

28 Nisan 2006 Cuma
Geçmişte Kızılderililerin çoğu Müslüman idi. Kızılderililer gibi Maya, İnka, Eskimo, Aztek, Olmek, Toltek, Aymanalar ve Meluncanlar’ın da Türk asıllı oldukları tarihî bir gerçektir. Dolayısıyla Türk Dünyası ile ilgili yapılan zirve ve toplantılara bu insanlardan temsilcilerin de davet edilmesi gerekir. Çünkü dünya üzerindeki Müslüman ve Türklerle yakınlaşmak Türkiye’ye milletlerarası arenada güç kazandırır.
Alvin M. Josephy’in (tarihçi ve arkeolog) “The Indian Heriatage of America” isimli kitabı New York’ta 1968’de 3 defa, 1969- 1978 arası ise 9 defa basılmıştır. “Milli kitap” ödülü kazanan bu eser, 500 yıldan bu yana Kızılderililer hakkında yazılan kitaplar içinde en çok beğenilen ve övülen eserdir. Bu eser Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika Kızılderili kültürlerini, dil, din, tarih, sanat, kabile ve devletlerini tarih, arkeoloji ve sosyal gerçekler ışığı altında çekinmeden incelemektedir. Amerikalı tarihçi ve arkeolog Alvin M.Joseph’e göre 1- Kızılderililer Asya asıllıdır. 2- Asya’dan göç etmişlerdir. 3- Irkları Turandır (Türk). 4-İlk gelenlerin dinleri Şamanizm, sonradan gelenler içinde ise önemli miktarı Müslümandır. Şamanizm inancında olanların inançları, Asya’daki Şamanist Türk Moğollarınkiyle aynıdır. Bilim adamına göre: “Eskimo ve Aleutlar Asyalıdır. Aynı soy ve atayı paylaşırlar.
2-4 Temmuz 1999 tarihleri arasında Denizli’de yapılan “Yedinci Türk Dünyası Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı”na katılan Onayda Kızılderili kabilesi Reisi ve Amerika Yerlileri Sosyal İşler Daire Başkanı M.Franklin Keel’in konuşması kurultaya katılan delegeler üzerinde derin tesirler bıraktı. Kızılderililer hakkında geniş bilgi veren Keel, Kızılderililerin (atalarının) Baykal Gölü ve Yenisey-Tuva bölgelerinden Amerika kıtasına, Alaska üzerinden göç ettiklerini ifade etti. Kızılderililer ile Türklerin DNA testlerinin aynı olduğunu ve ayrıca “Y” kromozomunun sadece yeryüzünde Türkler ile Kızılderililerde bulunduğunu söyledi. Kızılderililerin konuştukları dillerdeki kelime benzerlikleri gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerin aynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu da ifade etmiştir. Fransız dil bilimcisi Dumesnil, Kızılderili dilinde 320 Türkçe kelime tespit etmiştir.
1964 yılında çıkan New York Times’in “Science” (Bilim) ekinde Amerika kıt’asına (Kuzey ve Güney) olmak üzere ilk kültür taşıyıcıları yani (ilk ayak basanları) bir harita olarak neşredilmiştir. İlk sırayı M.Ö. 4000-5000 yılları “TURKS” olarak gösterir. Orta Asya’dan Bering Boğazı yoluyla gelenler çoğunluk olarak Kuzey ve Orta ve az da olsa Güney Amerika’ya yerleşmişlerdir. Amerika kıtasının ilk sakinleri Kızılderililer olup, bunların da Türk oldukları ilmen ispatlanmıştır.
1673’te John Jocelya isimli yazar, Mohawk Kızılderililerinin Tatarca Türkçesi konuştuğunu yazdı. Ünlü bilgin Von Humboldt da 1800 tarihinde yazdığı eserde Amerika kıtasında konuşulan 137 kelimenin Ural-Altay ve Uygurca olduğunu yazmıştır. 1924 yılında Rio’da toplanan 20. Amerikanistler Kongresi’nde Çinli Toung-De Kien, Kızılderililerin Altay menşeli olduklarını beyan etmiştir.
1935 yılında Roma’da toplanan 19. Oryantalistler Kongresinde Prof. Ferrario, Türkçe ile İnka (Kevça) dilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu. Dr. Calvin Kephart, Kızılderililer için açıkça, Türkler ve Turanlılar tabirini kullanmıştır. Bilim adamı Dumezil, İnkalar’ın (Kıçva) dilinin, Çuvaş Türkçesi ile aynı olduğunu ifade etmiştir.

M.Necati Özfatura


Allahin selami rahmeti ve bereketi uzerinize olsun,
Degerli ulkudasim.
Allah razi olsun gercekten cok faydali bir konu acmissin.
Daha gecen hafta bir ogretmenim, Turklerle Kizilderilerin arasindaki iliskiyi bilmek istiyordu, bende nasil arkasina gelecegemi bilmiyordum,sukurler olsun Rabbim bir kapi acti. Bu yazin bana cok yardimci olacak.
Tekrar tesekkur ederim, Allaha emanet ol.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
brk
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: Jan 10, 2007
İletiler: 2

İletiTarih: Çar Oca 10, 2007 12:30 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

doğru
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
hasan1299
Kıdemli Üye
Kıdemli ÜyeKayıt: Oct 25, 2005
İletiler: 806

İletiTarih: Çar Oca 10, 2007 5:34 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tarih yazıyla başlar.yazıyı sümerler buldu sümerlerde türktür.bu kanıtlanmıştır.yani türk olmasaydı tarihte yazılacak bişey o0lmazdı
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
BozkurtBursa
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: Jan 25, 2007
İletiler: 3
Şehir: BURSA

İletiTarih: Per Oca 25, 2007 10:50 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Paylaşımlar için sağolasınız.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

  


 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB

alt1
1998-2007 Bozkurt NET
alt1
1998-2010 BOZKURT NET
--------------------------------------
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.
alt1