Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Timur Han
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: 1, 2  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 361

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 1:43 am    ileti konusu: Timur Han Alıntıyla Cevap Gönder

Türk tarihinin belkide en çok tartışılan isimlerinden bir olan,çoğu kez haksız ithamlarda bulunulan büyük devlet adamı ve gerçek bir komutan Timur Han hakkında kısa bir bilgi vemek istiyorum:
Emir Timur Gürgan 1336 yılında Mavera-ün-nehirde,Semerkandla Belh arasında,Keş kasabasınd doğmuş ve 1405'de vefat etmiştir.Mezarı Semerkantdadır.Belhi alıp hanlığını ilan ettikten sonra,bir çok savaşta bulunmuş ve hep galip gelerek Tarihin şanlı sayfaları arasına girmeyi başarmıştır.Çine ve Delhiye kadar tüm Asyayı,Irak,Suriye ve İzmire kadar Anadoluyu almıştır.İki yüzbin kişi ile çine giderken vefat etmiştir.Alimleri çok seven,Timur bir çok medrese ve kütüphaneler yaptırarakve kanunlar çıkararak tarihin altın sayfaları arasına bu yönüyle de girmiş büyük devlet adamlarındandır.Kendi tarihini kendi yazmıştır. Teftazani gibi büyük alimleri meclislerinde bulundurur,nasihatlerini dinlerdi.
Yıldırım Bayezid ile harp ettiği için Osmanlı tarihleri haksız olarak eleştirmişler, harp sahasında ölenleri zulm ve ortalığın kana bulanması şeklinde bildirmişlerdir.
Timur Han hurufiliği kuran Fadlullah-ı Tebriziyi öldülterek ve yanındakileri dağıtarak, çoğalmalarını önleyerek,Din-i İslam'a büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Merhum H.Nihal Atsız Hoca hakkında Türk tarihinde meseleler kitabının 35. sayfasında: "Temir veya Türkistanlıların söyleyiş şekline göre Aksak Timur Bek Kunlar,Gök Türkler ve Çengiz gibimefkurevi Türk Devletini gerçekleştirmek isteyen bir hükümdardır.Onu bizim, yani Türkiye Türklerinin milli düşmanımız saymak yanlıştır,günahtır.Milliyetçi bir görüş Ankara savaşını bir kardeş savaşı olarak saymak mecburiyetindedir.
Yine aynı kitabının 36.sayfasında:Fakat o ilerisini görebilen bir insandı.İslav tehlikesini görmüş ve Yıldırım'a Rus-Leh-Litvan sürüsünü müştereken imha etmek teklifini yapmıştır.Avrupa şövalye ordularını tepeleyen en büyük şövalye Yıldırım maalesef bunu reddetmiştir.Acaba reddetmeseydi de o iki muhteşem ordu birleşseydi ne olurdu?" demektedir.

Timur Hanın kendi yazmış olduğu eser Tüzükat-ı Timur(Devlet Yönetmek) BKY yayınları tarafından günümüz türkçesine çevrilerek yayınlanmıştır.

Allah-u Teala bizleri Timur Hana düşman olanlardanda,Yıldırımı sevmeyenlerdende etmesin.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Per Eyl 01, 2005 8:06 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Emir Timur'dan inciler:
"Biz ki, Mülük-ı Tûran Emîr-i Türkistanız!",

"Biz ki Türk oğlu Türküz!"

"Biz ki, milletlerin en kadîmi ve en ulusu Türkün Başbuğuyuz!"

“Tecrübelerim bana gösterdi ki, hukuka bağlı olmayan bir hükümet, uzun müddet ayakta kalamaz. Böyle hükümetler çıplak olup kendini gören herkese karşı gözlerini yere diken ve herkes yanında hiç hürmet ve itibarı olmayan birine benzerler. Hatta böyle bir hükümet tavanı, kapısı, avlu duvarları olmayan ve her önüne gelen içeriye dalabilen eve de benzetilebilir.”

“Oğul, torun, dost, müttefik, benimle bağlılığı olan herkes iyiliğimden nasiplendi. İkbal ve saadetimin parlaklığı ve yüksekliği hiç kimseyi unutmaya sebep olmadı. Tarafımdan her zaman, herkes lâyık olduğu mükâfat ve hürmete kavuştu. İkbal yıldızımın sönüklüğü zamanlarında edindiğim tecrübeler, dostlara karşı nasıl, düşmanlara karşı nasıl davranmak gerektiğini bana öğretmişti.”
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 474

İletiTarih: Per Eyl 01, 2005 8:52 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sahsi kanaitim Timur han Turk buyugudur, saygi sevgi gostermek zorundayiz.
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Per Eyl 01, 2005 9:04 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Türk tarihinin en dramatik kardeş kavgalarından birisidir Yıldırım ve Timur Han arasında yaşananlar.Ayni dönemin iki büyük komutanın karşı karşıya gelmesinde ne yazık başka Türk Beylikleri'nin büyük rolü olmuştur.Yıldırım Han tarafından beylikleri zaptedilen;Menteşe oğlu,saruhan oğlu,Germiyan oğlu,Aydın oğlu beyleri,pasinlere kadar gelerek Timur Hanla görüşmüşler,Yıldırım Han'ı şikayet etmişler,topraklarını geri verilmesini istemişlerdir.İşin içine,herzamanki gibi fitnenin başı,Dersim'in emiri Yalman da katılmıştır.Bunlar Timur Han'a bağlılıklarını bildirip,Yıldırım Han'ı şikayet etmişler ve yedeklemişlerdir.Aksi yönde bir iltica iseSultan Ahmet Celayir ile Karakoyunlu Türkmenlerinin reisi Kara Yusuf'un Yıldırım Han'a sığınması olmuştur.Kişilik olarak ikisi de çok güçlü,lider ve mağrur olan bu hükümdarın çatışması kaçınılmaz hale gelmiştir.
Ama ortada bir gerçek vardır.Burada saldırgan taraf Timurdur.
Timur, Yıldırım Han'dan öyle akıl almaz isteklerde bulunmuştur ki öyle yenilir yutulur cinsten değildir.
Şimdi bakalım Timur Yıldırım Han'dan neler istemiş.
1-Bağdat hükümdarı Ahmet Celayir ile,Karakoyunlu oymağı reisi Kara Yusufun teslimi ya da öldürülmeleri
2-Tahir ten'den alınan Kemah kalesinin geri verilmesi.
3-Yıldırımın oğullarından birinin ,yanına rehin olarak gönderilmesi
4-Kendisine sığınan hiçbir kimseyi kabul etmemesi,ön,orta asya işlerine karışmaması
5-Kendisine sığınan anadolu beylerinin topraklarının geri verilmesi
6-Bu şartları kabul ettiği taktirde kendisinin hükümdarlığı tanınacak ve tac,kuşak ve hilal gönderilecektir.
Görüldüğü gibi Timur Han Yıldırım Han'a savaşmaktan başka çare bırakmamıştır.Tarihi gerçek şudur.Kardeş kavgasında saldırgan taraf Timur'dur.Yıldırım Han bu tekliflere tabii çok ağır cevaplar vermiştir.
Olayın bahanelerini yukarıda yazdık.Ama asıl sebep liderlik mücadelesidir.Çünkü Timur Han asla kalıcı olarak anadoluya gelmemiştir.Zaten bu kadar toprağı denetim altında tutamazdı.
İdeoloji bakımından Osmanlının çok daha akılcı ve gerçekçi olduğunu zaten zaman göstermiştir.O muazzam Timur gücü kısa zamanda eriyip gitmiş,ama dengeli ve mantıklı bir yayılma gösteren Osmanlı daha uzun yıllar devletini sürdürmüştür.Neticede Tüm dünya ile savaşamazsınız.Yenseniz dahi,bu kadar toprağı denetim altında uzun süre tutamazsınız.Osmanlı bu bakımdan özerklikler vererk,halkın inanç ve dillerine müdahale etmeden,egemenliğini çok uzun süre sürdürmüştür.Bu elbette çok daha akılcı,dengeli,ayakları yere basan bir politikadır.
Sonuç olarak bu iki büyük Hakan'a da saygı duymakla birlikte Osmanlının haklı olduğunu düşünüyorum.Bu kaderin bir takdiridir.Yıldırım da,Timur da büyüklüklerinin gereğini yapmışlardır.Ama asıl takdir edilmesi gereken,kendisinden kat kat kuvvetli Timur'un karşısına dikilerek sonuna kadar savaşan Yıldırımdır.Bu arada unutulmaması gereken bir şey de,Timurun İran ve Irakta bir sürü zındığı yola getirmiş olmasıdır.Bu da onun tarihi görevidir.
Neticede gene her zaman olduğu gibi kendi kendimize yaptık.Birbirimizi yedik ve düşmana iş bırakmayıp onlara soluk aldırdık.Allah cc,bir daha bizim böyle birbirimize düştüğümüz fetret dönemleri yaşatmasın.İki büyük Türk Hakanını da rahmetle ve saygıyla anıyorum.Neticede,ilahi gücün takdirinin oyuncularıydı ve görevlerini en iyi şekilde yaptılar.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Per Eyl 01, 2005 9:21 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Muhterem kadir21 Bey;
Her nekadar yaklaşımınız içimizi ısıtsada, Bu mes'elede cennet mekan Yıldırım Bayezid Hanı haklı görmeniz konusunda
size katılmadığımı belirtmek isterim.Zira yukarıda ilk yazımda da merhum Atsız Hoca'danalıntı yaptığım üzere "Yıldırım'a Rus-Leh-Litvan sürüsünü müştereken imha etmek teklifini yapmıştır.Avrupa şövalye ordularını tepeleyen en büyük şövalye Yıldırım maalesef bunu reddetmiştir." noktasında uzatılan birliktelik dalını kesen Yıldırım Bayezid Han, tüm bunların başlangıcında önemli bir yere sahiptir.
Diğer bir meselede Timur Hanın asla Osmanlıyı tamamen bitirmek gibi bir tutum içerisinde olmayışıdır.Zira cennet mekan Yıldırım Bayezid Hanın şehzadelerini serbest bırakması ve Osmanlıya Hüküm kurmak çabası içerisinde olmaması bunun kanıtıdır.Devletinde ki devam olmayışı da tamamen sonrasında gelen Hanların feraset ve beceri noksanlığıdır desek yanılmamış oluruz sanırım.Gerçi hepsi işin hikaye kısmı, Allah-u Teala bu şerefi Devlet-i Ali Osmaniyye 'ye bahşetmiştir.
Allah-u Teala iki büyük hakana da rahmet eylesin,bizleri öte alemde şefaatlerine nail eylesin.
Selametle...
atatolga
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 32

İletiTarih: Cum Eyl 02, 2005 2:41 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

TimurHan benim bildiğim kadarıyla da Türktü ve okuduklarımla beni daha da aydınlattınız kardeşlerim teşekür ederim. Ama okduklarımda şunu anlamış değilim,neden Türkçe değilde Arapça kelimeler kullanıyorsunuz? Bizim güzel Türkçemiz varken arapça konuşmak bana ters geliyor. Bizim atalarımız Türk ve Türkçe konuşurlardı. Bakıyorumda konuşmakya başlarken arapça selam veriyorsunuz,Merhaba kelimesi öldü mü? Eğer siz bunu kabul ediyorsanız hiç birşey söyleyemem size saygılıyım kiminiz büyüğüm kiminiz küçüğümsünüz. Ama beni Timurhan hakkında daha çok aydınlattığınız için teşekkürü borç biliyorum.İyi günler Kardeşlerim.
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Cum Eyl 02, 2005 4:44 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın drmfk Bey;
Bu konuyu gündeme taşıyarak,tarihin milletimizce az bilinen bir tarafı hakkında bize yazma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederiz.Görüşlerinize saygımız vardır.Hele Atsız Ata’nın
Düşüncelerine.Elbette;Atsız Ata olsun,Başbuğumuz olsun bizlerden fazla bu konuları,ve tarihimizi bilirler.Zaten bildikleri için biri Atsız Ata,diğeri Başbuğumuz olmuşlardır.
Biz burada acizane görüşlerimizi belirttik.Neticede,iki büyük Türk Hakanından konuşuyoruz.
Bunları yargılamak ise bırakın bizi,değme tarihçilerin harcı değildir.Bu öyle basit bir tarih bilgisi ile yapılacak bir şey de değildir.Her ikisine de büyük bir saygı duymakla birlikte,
Bizim milletçe sahip olduğumuz,mağdurdan yana haklılık payı vermek görüşünden olsa gerek
Ben burada Yıldırım Han’ı haklı buluyorum.Mesele Osmanlı meselesi değildir.Biz zaman zaman Osmanlının yaptığı büyük hataları da yazmaktan kaçınmadık.Önemli olan,tarihin tozlu raflarında birer hatıradan ibaret olarak kalmış olaylardan önemli dersi çıkartıp,ayni hataları
Tekrar tekrar yapmamaktır.Tarih bunun için vardır.Bu yapılmazsa gerisi masaldan öteye geçmez.
Görüşlerimizin temel istinat ettiği nokta,insanların bazen yaptıklarıyla,istenilmeyen olaylara
Sebep olabileceği gerçeğine dayanmaktadır.Niyet farklıdır,akibet başka olur.Timur Han şüphesiz bir cihangirdir.Ve bu unvanı bileğinin hakkı ile almıştır.
Biz bu olayları ve aralarında geçenleri yaşamadığımıza ve şahit olmadığımıza göre,aralarında geçenlerin sonucu meydana gelen olaylara bakarak bir değerlendirme yapmak durumundayız.
İki büyük Han arasında geçen olayların sonucu da bildiğiniz gibi Ankara Savaşıdır.Eğer Ankara savaşı sonucunda meydana gelen siyasi olayları doğru ve tarafsız değerlendirirsek
Olaya daha doğru yaklaşmış oluruz.
Ankara Savaşı,Osmanlı tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır.Osmanlılar;müstakil bir beylik olarak ortaya çıktıktan sonra(1281-1299) bir yüzyıl içerisinde,doğuda ve batıda çok büyük ilerlemeler kaydederek kuvvetli bir Türk devleti kurarak,Anadoluda Türk birliğini sağlamışlar ve Bizansı sıkıştırmaya başlamışlardır.Timur Han’ın niyeti ne olursa olsun bu savaşın sonucunda Türk birliği bozulmuş,Osmanlı devleti dağılma tehlikesi geçirmiş,Anadoluda yeniden küçük Türk beylikleri oluşmuş,Bizans ve Avrupa rahat bir nefes almıştır.Timur Han’ın ayni şeyi Altınordu devletine de yaptığını görüyoruz.Çünkü Altınordu Devletinin yıkılmasından faydalanan Ruslar,bu devletin yerine kurulan küçük devletlerle mücadele etmişler,bu da onların işini kolaylaştırmıştır.Yine Ankara savaşı,sonucu Osmanlı kendisini 50 yıl kadar toplayamamış,Bizans Balkanlarda tekrar denetimi ve birliği sağlamış,hatta İstanbulun fethi bile gecikmiştir.Timur Han bu savaş sonucu,yanında bulunan Türk Beylerine eski topraklarını geri vermek suretiyle,Anadolunun siyasi yapısını 100 yıl önceki dağınık ve karışık hale getirmiş,Anadoluda TÜRK BİRLİĞİ TEKRAR BOZULMUŞTUR.Osmanlıya birlikte hareket etme teklifinde bulunan TİMUR Han’ın,Anadolunun bu kadar bölünmesine nasıl izin verdiğini anlamak mümkün değildir.
Ayrıca,Bizansın ortadan kalkması için bir teşebbüste bulunmamasını da anlamak mümkün değildir.Kendi alanından,Anadoluda yayıldığı ele geçirdiği topraklara kadar neden bir Türk birliği sağlamadığını da anlamak mümkün değildir.Cihangirdir.Girdiği her yeri ele geçirmiştir.
Ama bakıyoruz ki bir teşkilatlanma yok.Güce ve korkutmaya dayanan bir strateji.Genel strateji şu,çevrede devlet kalmayacak,bölünebildiği kadar bölünecek,küçük devletler olacak,
Bu şekilde hakimiyet sağlanacak.İşin geldiği nokta bu.Şimdi böyle bir anlayış kader olamaz.
Biz Turan diyoruz.Peki biz böyle mi teşkilatlanacağız?Turan böyle mi oluşur?Bir Türk devletini yıkacağız,on parçaya böleceğiz,saldım çayıra mevlam kayıra deyip kendi hallerinde zayıf güçsüz bırakacağız,sonra da bu birlikten medet umacağız.Benim aklım bunu bir türlü almıyor.
Cihangir Timur Han’ın devlet anlayışı bana ters geliyor.Güce boyun eğdirme var,ama teşkilatlanma hiç yok.Şimdi sırf Türk diye bazı şeyleri görmezden gelemeyiz.İki büyüğümüzün bu konudaki sözleri,Osmanlı tarihindeki yanlı Timur aleyhtarlığını ortadan silmek amacı taşıyabilir.Çünkü hakikaten bu konuda bu büyük cihangir için,bazı maksatlı
Aleyhtarlıklar var.
Şimdi bakıyoruz,Yıldırım Han’a yapılan teklifler çok mağrur ve akıl dışı.Bir ittifak yok ki.
Resmen Osmanlının teslimi isteniliyor.Kusura bakmayın ama,bunu bırakın Yıldırım Han gibi bir padişah,şu aciz ben bile kabul etmem.Timur Han,Altınordu devletini yıktıktan sonra burada kendi otoritesini kursaydı,ezeli ve ebedi düşmanımız Ruslara bu fırsat asla doğmazdı.
Timur giriyor,zaptediyor,yıkıyor ve bırakıyor kendi haline.E ne anladım ben bu işten?
Kişilik taraflarına gelince her ikisi de son derece mağrur insanlar.Ve benim diyen insanlar.
Ayni dönemde iki büyük gücün başında.İki destiden biri kırılacaktı.Daha güçlü olan ayakta kaldı.Timur Han Türk’tür.Şah İsmail de öyle.Tamam bunlara ırkdaşımız olmaları dolayısıyla saygı duyalım.Ama sen batıda uğraşırken,İstanbula odaklanıyorken Timur’un gelip de pişmiş
Aşa su katmasını anlıyamıyorum.Rusyayı tehdit gösteriyorsun,ama Bizans da hala dini bir lider olarak,İstanbul elinde duruyor ve hala dünyada sözü geçiyor.O zaman demezler mi adama?Ne işin vardı Anadoluda?Madem ALTINORDUYU YIKTIN,oraya sahip çık önce de Ruslar başımıza bela olmasın.Yıldırım’ın karşısına çıkardığı güç Ruslara yetmezmiydi?Ben akıl ölçülerimi kullandığımda Timur Han’ı haklı bulmakta zorlanıyorum.Ama değişen bir şey yok.Ne sizin Timur Han’ı övmenizle ne de benim onu eleştirmemle,bu büyük Cihangir asıl değerinden bir şey kaybetmez.Ben sonuçlara bakarak böyle bir değerlendirme yapıyorum.İkisi de mutlaka bu savaştan büyük dersler almışlardır.
Onların hislerini bilemeyiz.Tabii buradan böyle yazmak çok kolay.Onları anlamak için olayları yaşamak lazım.Ama Yıldırım Han’ın hakkını yemeyelim.Timur Ankara kalesini kuşatmış.Yıldırım Han’ı güneydoğudan bekliyor.O da kuzeybatıdan yıldırım gibi gelmiş ve Timur’u tertipsiz kıstırmış.Saldırsa dağıtacak.Israrları dinlemiyor.Kendi gücü 120.000,karşı taraf tarihçilerin iddiasına göre 700.000.Rakam abartmalı olabilir.Ama en az 120.000 süvarisi
Var kesin olan ve çok sayıda piyadesi Timur Han’ın.Filleri de cabası.Böyle bir güce toparlanması için şans verecek kadar yiğit ve mağrur bir insan.3000 kişi kalıncaya kadar da savaşmış.Birlikleri karşı tarafa beylerininin yanına geçmiş.Tatarlar arkadan sol kanadımızı ok yağmuruna tutmuş.Şehzadeler kaçmaya başlamış.
Adam bu şartlarda yatsı saatlerine kadar direnmiş ve kuşatmayı yararken atı düşmüş yakalanmış.Ben bu insanın karşısında ayağa kalkar,önümü ilikler ve ellerinden öperim.
Belki yanılıyor,bu yiğitliğinden etkilenip onu savunuyorum.Mümkündür.Ama ne hata yapmış olursa olsun,o çok şerefli bir Türk insanıdır.Ve tarihteki unutulmazlar arasında yer almıştır.saygılarımla.
Kibris74
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 150

İletiTarih: Cum Eyl 02, 2005 6:12 am    ileti konusu: turk Alıntıyla Cevap Gönder

Türkoglu-Türkoglu iki kardes ayni kandan birbirine karsi savsmisdir ne yazik.
Türk ile Türk birlesmesi lazim cunku kardesiz
Kibrisli Türkler bizim kardesimiz
kuzey irakda turkmenler bizim kardesimiz
Azerbaycan bizim kardesimiz
Orta Asyali Devletler bizim kardesimiz(Genelde)

Avrupa Birligine gircemeze

Türk Devletler Birligi kurulmasi sartdir

saygilarimla Kibris74
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Cum Eyl 02, 2005 8:24 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Muhterem Kadir21 Bey;
Bir yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için bu satırları yazmayı gerekli görüyorum.Benim derdim haşa Yıldırım Bayezid Han olamaz.Haddim değildir, haddimi aşmaktan Allah-u Tealaya sığınırım.Sakın beni yanlış anlamayınız.
Bu güne kadar Türk Milleti içerisinde Yıldırım Bayezid Hanı haksız şekilde itham eden çıkmamış,hakkında kötü konuşabilme cesaretini ve terbiyesizliğini gösteren olmamıştır.Ancak Yıldırım kadar büyük olan Emir Timur hakkında bilip bilmeden bir çok nahoş sözler sarfedilmiş, zulm yapmakla, katliamla ve hatta din düşmanlığıyla itham eden çok görülmüş olup, buna mukabil yetişen Türk evladlarıda bu haksız,yersiz ve hatta terbiyesizce yapılan ithamlar karşısında yanlış kanaate sevk edilmiş hataya düşürülmüştür.Benim ızdırabım bu yöndedir.Bu kanati kırmak adına ve şan ve şerefle dolu tarihimizde yerini altın harflerle almış bu iki kumandandan Emir Timur hakkında ki bu haksızlıkları düzeltmek ve uyarma adına bu başlığı açmış bulundum.Ve şahsi kanatim gereği de(bir tarihçi olmadığım için) okumuş olduğum,sağlam ve emin kaynaklara dayanarak bu meselede Timur Hanın en az Yıldırım Bayezid kadar haklı olduğunu belirttim.
Bir isteğimi belirtirsem herhalde ne demek istediğim ,nasıl düşündüğüm daha net anlaşılacaktır.Şuan ellerinizden öper bir kızım var,Allah-u Teala nasip ederde hayırlısıyla bir oğlum olursa,adını Yıldırım Timur koymak şerefine nail olmak niyetindeyim.
Allah-u Teala bizleri ecdadını sevmeyenlerden etmesin...
Selametle!
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Cum Eyl 02, 2005 9:03 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sizi anlıyor ve saygıyla karşılıyorum.inşaallah dileğiniz yerine gelir ve bu büyük cihangirin ismini koymak nasip olur.Selametle kalın.
kursad88
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 154

İletiTarih: Cmt Eyl 03, 2005 1:06 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu dünya iki Türk Başbuğuna yetmeyecek kadar küçük.Ne yazıkki bu yüzden karşı karşıya geldiler
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder MSNM
BOZKURT_POMAK
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 111

İletiTarih: Cmt Eyl 03, 2005 9:09 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Timur gerçek bir başbug idi.Mekanı cennet olsun.
BuLLy
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 3

İletiTarih: Cum Eyl 16, 2005 10:51 pm    ileti konusu: Merhaba Alıntıyla Cevap Gönder

Evt gerçekten ii biriymiş.Allah onlardan razı olsun...
kafkasyali
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 6

İletiTarih: Pzr Eyl 18, 2005 5:17 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Timur Çağatay Türklerinden gelmektedir.
Siyaseti ile ünlüdür ve zeki bir hükümdardır.
Çağtay Türkleride Oğuzlar gibi büyük devletler kurmuşlardır.
Bizim için Türk tarihinde büyük bir adamdır.
Ama malesef günümüz Özbekistanın da olaya böyle bakmıyorlar.
Kominizm yönetimi altında kalan Özbekler biz gittik Türkleri yendik gibi bir düşünceye sahipler.
Son yıllardada bizimle olan tüm siyasi ilişkilerini kestiler.

Timur ve torunu Uluğbey mekanları cennet olsun büyük insanlardır.
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Sayfa: 1, 2  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız