Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar
 

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
alt1
Din: Hoş geldin Ramazan
Gönderen:: Baybora
alt1
Konu Din
Nerde kaldın? Neden bu kadar geciktin? Seni ne kadar özlemiştik... Evet bu asırda imanımızı bile korumak güçleşti... Elimiz layıkıyla Hakk'a açılamıyor, alnımız layıkıyla secdeye gelemiyor.

Nerde kaldın? Neden bu kadar geciktin? Seni ne kadar özlemiştik... Evet bu asırda imanımızı bile korumak güçleşti... Elimiz layıkıyla Hakk'a açılamıyor, alnımız layıkıyla secdeye gelemiyor.
Sanma sakın bu asrın Firavunları müsaade etmiyor diye... Hayır hayır.
Yarınlarda yalancılar defterine yazılmak istemiyoruz. Bizi engelleyen kendi nefislerimizdir.
Gafletimiz, senin gelişini bile bize unutturmaya çalışan nefislerimize mahkum oluşumuzdur."Bir gece sabaha kadar uyumadan durursanız size 1 milyar lira para verilecek" deseler, kimbilir kaçımız sabahı uykusuz ederiz! Hepimiz biliriz ki mübarek üç aylarda ve de her anı bir hazine olan mübarek gecelerde bizi derin uykulara daldıran nefsimiz değilmidir?
Rahmeti bol olan Rabbim!.. Bizi ve bütün inanan mü'min kullarını gafletten koru ve Rahmet kapılarını açtığın bu aylarda ve gecelerde layıkı ile ibadet etmeyi bize nasip eyle... AMİN..

Bir rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı şerifin, bizleri şereflendirmesine çok az bir zaman kaldı, Efendimiz [s.a.v.). Receb ayına girdiğinde: "Allah'ım! Recebi ve Şabanı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazana ulaştır" diye duada bulunmuş ve bu kutsi ayların, adeta bir rahmet ve bereket sezonu olduğuna vurgu yapmıştır.
Lıllahilhamd, Receb ve Şabandan sonra Ramazan ayına ulaşmanın sûrum ve mutluluğunu bir kez daha gönül dudaklarımızla yudumlarken, bu ayın ruhlarımızda uyandırdığı teheyyüc ile, alemlerin Rabbine yakınlaşmak fırsatının altın bir tepside sunulduğu hakikatini müdrik mü minler olmanın arifesindeyiz . Hoş geldin ey şehri Ramazan', Safalar getirdin..
Bilindiği üzere Kuran bu ayda ve bu mübarek ayın. Kur'ani ifadeyle "bin aydan daha hayırlı olan" Kadir gecesinde nazil olmuş, ve Alemlerin Rabbi, vahyin; merhamet, muhabbet ve selamet vasıflarıyla, hûdgâm, nankör ve aceleci kullarını bir kez daha muhatap alarak, ebedî saadete giden yolda onlara, yani bizlere yeni bir mağfiret kapısı açmıştır,
Cenab-ı Halik: "Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu yanlıştan ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur'an indirilen aydır." (Bakara 183) buyurarak bahsini ettiğimiz güzellikleri bizlere müjdelerken, bu ayın kutsiyetine de atıfta bulunmuş ve1 "Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için ORUÇ sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır." (Bakara: 185) buyurarak, bu mağfiret ve merhametine acılan kapının anahtarı olarak da , oruç gibi bir hediyeyi Rahmaniyeyı vesile kılmıştır.
Bizim medeniyetimiz ve bu medeniyetin hayat verdiği geleneğimizde; Ramazan ayı her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Nasıl olmasın kı?ı Cenab-ı Hakkın uluhiyetini bihakkın kavrayabilmiş zihinler; Allah'ın azameti ve kudretini idrak etme mazhariyetine ulaşmış kimseler, Allah'ın övdüğü bir ayı, elbette ki hoş amedilerle karşılayacak ve ondaki lutüflara mazhar olabilmek için adeta yarış edeceklerdir. Bu sebeptendir ki, Ramazan, ister yaz aylarına, İster kış aylarına denk gelsin, hep hır bahar ikliminde yaşanmış, gönüllerde cennet asa çiçekler açmış, tevbe ve istiğfar şelaleleri çağlamış ve Rahmet dağı cüşu huruşa gelmiştir. İşte bu anlayışın terbiye ettiği gelenek; Ramazanlarda, fakirlerin mı daha mutlu yoksa zenginlerin mi daha mesrur olduğuna karar vermenin neredeyse imkansızlaştığı bir vasata hayat vermiştir.
Buram buram rahmet tüten bu ayda dünya [bahusus kadir gecesinde), meleklerin yer yüzüne inmesine müsait hır hale gelir ve her yer letafet kesbeder. Ruhlarında insicamı yakalamış olan bahtiyar benlikler, bu letafetle irtibata geçip rahmette fena bulurlar. Rahmetin bir kulda tecelli etmesiyle, o kimsenin bir çok fevkaladelikleri teneffüs etmesinden daha tabii ne ola bilir ki?
Ulvi hasletlerle irtibata geçmeyi başarabilmiş bahtiyarların haleti ruhi yesin de; ''Bu dünya hayatı bir oyun ve bir eğlenceden ibarettir" ayeti neşvü nema bulur ve o kimseler "Rahman", "Rezzak" "Gani" ve daha hır çok esmayı ilahinin tetelligâhı olurlar adetar
İşte bu güzellikler senfonisinin bulun haşmetiyle terennüm edildiği bizim geleneğimizde ve bu geleneğin yoğurduğu kültürümüzde, Ramazan ayı ile birlikte gelen maneviyatın, nasıl bir fırsat olarak telakki edildiğinin ve güzel insanların, güzellikte ve hayırda nasıl yarış, etliklerinin bol mıklarda örneği mevcuttur.
Zenginler, konakların kapılarını bu ay vesilesiyle ardına kadar herkese açar ve gelenin kim olduğu sorulmaksizın herkes iftar ve sahur ederdi. Tabiatıyla bu iftar sofralarına, ihtiyaç sahipleri gider ve herhangi bir minnet duygusuna kapılmasına gerek kalmaksızın yiyip içerdi. Minnet duygusu da ne demek? Tersine ev sahiplen, misafirlerinin böyle bir duyguya kapılmasına imkan bırakmadığı gibi, ancak islâm anlayışının terbiye edebileceği bir Tikkat ve zerafetle (iftar edenlerin ihtiyaç sahibi kuvvetle muhtemel olduğundan), "diş kirası" narniyla bir de hediye verirlerdi. Buradaki ince düşünüş ve nezakete dikkat buyurun lütfen! Anlatılmak istenen kısaca şudur: "Siz lütfedip ittar davetimize icabet ettiniz. Sİzı zahmyie soktuğumuz ıcın, şu parayı lütfen alınız." Kelimenin tam anlamıyla harikulade! Böyle bir İnceliği, sadece ve sadece İslâm öğretisi rulılara nakşedebilir. Vahşi kapitalizmin dümen suyuna girenler ile "hayat bir mücadeledir" zırvasına alddrıaniarın, bu olağan üstü güzelliği anlaması mümkün olabilir mı1?
Bu kutsiyetin tferununa muttali olamayanların, böylesi fevkaladeliklerden nasibi olabilir mı?
Varsın nasiptiler bütün günleri aynı telakki elsin.. Varsın geleneği düşman belleyenler, bu güzelliklerden mustetid olmaktan geri kalsın. Varsın bilimsellik yobazları "Kadir gecesinde melekler ve ruh yer yüzüne iner" ihbarı Rabbanisinden bihaber olsun. Ne gam!
Bize düşen; paha biçilmez bir hazinenin anahtarı hûkmundeki bu mübarek ayın her anını büyük bir ışiıyakla değerlendirmek fakirleri gözetmek, intak etmek, ibadetlerimizde hu^ua riayet etmek, gıybetten kaçınmak, her lurlü fenalıklardan imtina etmek, güzel görmek, güzel düşünmek, ile gönül dünyamızı olabildiğince zenginleştirmek ve bulun bunların hasılası alarak Rabbımıze yakınlaşmaya gayrci edenlerden olmaktır.
Bahsimizi efendimiz (s a.v) in iki tavsiyesi ile nıhayeie erdirelim.
Oruç fcir kalkandır. O halde oruçlu kimse kendini bilip kotü söz söylemekten sakınsın.,."
(Buharı Sahih, Müslim)
Kim inanarak ve alacağı mükafatı umarak Ramazan orucunu tutarca geçmiş günahları bağışlanır. Ve kim de inanarak ve alacağı mükafatı umarak Kadir gececini ibadet ve Laarle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." [Mesai)
Ramazanın ehemmiyetini müdrik, kadir ve kıymet bilir gönül erlerine selam olsun!


alt1
alt1
 
alt1 alt1
alt1
Giriş
Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen buradan açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi birçok avantajlara sahip olacaksınız.

alt1 alt1
alt1
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Din
· Haber gönderen Bozkurt


En çok okunan haber: Din:
NURCULAR'IN İSMİ DEĞİŞTİ, “KÜFRÜ HOŞ GÖ


alt1 alt1
alt1
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.38
Toplam Oy: 13


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


alt1 alt1
alt1
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


"Hoş geldin Ramazan" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Misafir kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
News ©
alt1
1998-2007 Bozkurt NET
alt1
1998-2010 BOZKURT NET
--------------------------------------
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.
alt1