Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar
 

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
alt1
Basın-Yazarlar: ABD'NİN 'B' PLANI KÜRTLERİ KONUŞTURMAK
Gönderen:: Bozkurt
alt1
Konu Basın-Yazarlar
ABD'nin 'B planı' ortaya çıktı:' A planı'na ulaşmak için Ankara'ya 2. tezkere şantajını Kürtler üzerinden yapmak. Sonuç elde etmek için her yolu mübah gören Amerikalılar, IKDP Lideri Mesut Barzani'yi kullanarak Türkiye'nin Kuzey Irak ve bağımsız Kürt devleti fobisini lehlerine çevirmeye çalışıyor. Kürtleri, ABD konuşturuyor, Ankara'yı fobisi üzerinden yanına çekiyor.

IKDP'nin son günlerde Türk ordusuna, bayrağına karşı gösterdiği saygısızlık ve provoke kokan eylemlerin planlama merkezinin Washington olduğu ortada. Yoksa Barzani kime güvenebilir ki ? Mesaj çok açık : Eğer ABD askerini bölgeye getiren tezkereyi geçirmezseniz Kürtleri üzerinize süreriz; biz olmadan Kuzey Irak'a girerseniz çatışma çıkar, bizle girerseniz arabuluculuk yaparız çıkmaz. Bu kartı gören askerimiz konuştu. Tezkere geçmemesine rağmen İskenderun'da ki Amerikan askeri levazımatı Kuzey Irak'a sevkediliyor. Askerin sorumluluğu net olarak üzerine almasından sonra muhtemelen Mart ayı içinde TBMM'ye gelecek 2. tezkerenin mutlaka geçeceği konusunda anlaşılan hem Ankara hemde Washington mutabıklar.
ABD Başkanı Bush'un geçen hafta yapılan basın toplantısında Türkiye ile ilgili sorulan soruya verdiği cevap A planının ortadan kalmadığını gösteriyordu. Türkiye'yi dost ülke olarak niteleyen Bush, ortak çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Uzaktan taşıma askerle Kuzey Irak'ta barınamayağını bilen ABD, 62 bin askerini getirecek 2. tezkere geçmese bile lojistik destek açısından Türkiye'ye muhtaç durumda. Türk askeri üslerini kullanmadan sonuç alması imkansız. Türk kamuoyunu, tabi muhalif parlamenterleri ikna etmek amacıyla ABD üç koldan faaliyete geçti. Türkiye'nin etkin gücü askerler, çıbanbaşı sorunumuz Kürtler ve medya vasıtasıyla kamuoyuna' savaşa girmezseniz bak neler olur' kabusu pompalanıyor.

Türk halkının en güvendiği organ TSK'nin başkomutanı tatmin edici biçimde durumu özetledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün Kuzey Irak'taki Kürtler için ' akrabalarımız' tabirini kullanması dikkatimi çekti. Washington Post'un bölgedeki muhabirine görüşlerini anlatan Kürtler, Türk askerinin kendilerini ' Dağ Türkmeni' olarak gördüğünü, Türkiye'de 12 milyon Kürt yaşadığını kabul etmediğini söylemiş. Son günlerde özellikle Amerikan medyasında müthiş oranda Kürt görüşleri yansıtılıyor. Tek meselenin para değil Kürtler olduğunu nihayet keşfeden Batı basını, Ankara'ya baskı için Kürt kartını kullanmaya ağırlık verdi. Askerlerimizin Kürt sorunu konusunda bugüne kadar yaptığı yanlışlıklara girmeyeceğim. Ama şunu hatırlatmakta yarar var. Irak savaşından sonra başımızı kuma sokmakla ne kadar hata yaptığımızı keşfedebiliriz. ABD, TSK'nın endişeleri nedeniyle mutlaka yanıbaşında savaşa gireceğini hesaplıyor. 1. tezkere şaşırttı, ama pes etmediler, askerin ikna konuşması yeterince açıktı.

Kuzey Irak'taki Kürtler,' Türk askerini görmek istemiyoruz' dedikçe buna en çok askerlerimiz ve oradaki durumu bilen uzman gazeteciler gülüyordur. Türk askeri, 1987'den beri sürekli orada. İlk anlaşmayı rahmetli Özal yapmış, Kuzey Irak'a kaçan PKK'lıların takibi için Saddam ile bir anlaşma yapılmıştı. 1991'den sonra ise resmen Türk askeri bölgeye meskunlaştı. 30 bin askerle yapılan sınırdışı operasyonlarda TBMM'den tezkere çıkartılmamıştı. Stratejik noktalarda 5 bine yakın Türk askeri ve binlerce istihbarat elemanı Kuzey Irak'ta hep bulundu, Kürtlerle teşviki mesai yaptı. PKK ile işbirliği yapan IKYB Lideri Celal Talabani 1996'da Erbil'den çıkartılırken PKK'ya karşı diye Barzani'nin tarafı tutuldu. İlginçtir; bugünlerde Talabani ile işbirliği yapılırken Barzani Amerikalıların borazanı gibi ötmeye başladı. Şu anda bile 10 bin Türk askeri Kuzey Irak'ta, en az 20 bin kişide yakın günlerde girecek gözüküyor. Bugüne kadar çatışmaya cesaret edemeyen Kürtleri, ABD konuşturuyor.

1996 sonrası başlatılan Ankara sürecinde diplomasi kullanılarak Talabani ile Barzani'yi barıştıran Ankara idi. Habur sınır kapısından elde ettikleri gelirin paylaşımı en büyük kozumuzdu. Ama barışamadılar, çünkü Barzani parayı bölüşmeye yanaşmadı. 1998'de Washington süreci başladı. İki lider ABD'de öpüştü. Washington onlara gizli biçimde imzalanan yazılı bir belge ile federasyon sözü verdi. Irak Ulusal Konseyi'nde faaliyet göstersinler diye bir bütçe ayırdı, ama silah vermeyi reddetti. Barzani'nin ' kralcı' tavırları nedeniyle yine anlaşamadılar. Ankara'da Yeni Mahalle ( MİT oradadır, bu tabir gazetecilerin şifresi) ve Balgat ( Dışişleri ) onların ağlama duvarına döndü. 2002 yazında Bush'un şahinleri devreye girerek onları tekrar barıştırdı. Kürdistan Parlamentosu'nun açılışı, bayrak, marş belirlenmesi Amerikalılar tarafından organize edildi. Çünkü ABD, Irak'a savaş açacak, Kürtleri de kullanacaktı. Bu gelişmeleri yakından izleyen Ankara, Kürtlerden değil yakın müttefiki ABD'nin haddi aşan planlarından tedirgin oldu.

Ankara, biliyor ki, Barzani ile Talabani yine dalaşacaklar... Irak savaşı öncesi birkaç yüz milyon dolarlık Habur sınır kapısı gelirlerini paylaşamayan Kürtlerin Kerkük petrol gelirlerini kavga etmeden bölüşmesi beklenemez. Ankara, ısrarla ' Kürtler Musul ve Kerkük'e girmesin' diye ABD'ye sıkı sıkı tembih etmesine karşın Amerikalılar, Saddam petrol kuyularını yakmadan ancak Kürtleri kullanarak bölgeyi işgal edebileceklerini savunuyor. Zira, TSK sıcak savaş istemiyor.

2. tezkere geçerse, Türk ordusu mutlaka Musul ve Kerkük'e girecek demektir. Tezkere gelmezse Kürtlere bırakmamak için
tekbaşına yine de girmek isteyecektir. Felaket senaryosu yazarı Amerikalılar, sırf teorileri tutsun diye Kürtleri TSK ile çatıştırırsa Irak savaşı aleyhlerine döner, bilmiş olsunlar !

FARUK ARSLAN


alt1
alt1
 
alt1 alt1
alt1
Giriş
Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen buradan açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi birçok avantajlara sahip olacaksınız.

alt1 alt1
alt1
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Basın-Yazarlar
· Haber gönderen Bozkurt


En çok okunan haber: Basın-Yazarlar:
Erdoğan'ın yeni uyutma taktikleri


alt1 alt1
alt1
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4
Toplam Oy: 3


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


alt1 alt1
alt1
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


"ABD'NİN 'B' PLANI KÜRTLERİ KONUŞTURMAK" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Misafir kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
News ©
alt1
1998-2007 Bozkurt NET
alt1
1998-2010 BOZKURT NET
--------------------------------------
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.
alt1