Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar
 

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
alt1
Basın-Yazarlar: BİZ SAHNEYİ DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK / SAVAŞ SÜZAL
Gönderen:: Bozkurt
alt1
Konu Basın-Yazarlar
Nedendir bilinmez, biz mi yeni oyunlar veya çıkışlar bulamıyoruz, ta da gerçekten de başka çıkış noktası mı yok. Hep aynı filmi seyretmeye başladık.

Tek fark, bu eski filmin ve tiyatronun yayın sürelerinin sıklaşması, araların kısalması. Bilmiyorum neden benden başka kimse bunu telaffuz bile etmeye cesaret edemiyor, korkuyorlarmı yoksa? Neden bahsediyorsun diyeceksiniz? Nasıl sonuçlanacağını daha önce gördüğümüz ve siyaset sahnesinde oynanan bu kötü oyundan söz ediyorum. Bu oyunu 1997 yılı 28 şubat tarihinde yaşadık. Önce bu oyunlar 20 yılda bir sahneye konurdu. Sonraları 10 yıla şimdide 5 yıla düştü. Bu çaresizlikli mi yoksa taş kafalılık mı bilemiyorum. Söze birinci ve ikinci olayı bir kez daha hatırlatacağım.

    Aynı Tayyip Bey gibi Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'da  Washington'a seçimler öncesi gelmiş, Amerikan yönetimlerinin baş danışmanı ve Cizvit papazları okulu Georgetown'da Profesör Espesito ile ardından da Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmeler yapmış ve aldığı mesajlar ve büyük seçim başarısı ile de zamanın *****hurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilip DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in yardımı ile Refahyol iktidarını oluşturmuşlardı. Buraya kadar demokrasinin yalın çalışması olarak görünen olaylarda daha sonra Türkiye de siyasilerle öteki laik kurumlar arasında bir güç denemesine dönüşmüştü. Ben Türkiye içinde yaşanan gelişmeleri değil buradan yani Washington'dan ABD yönetiminin tutum ve tepkisine yer vermek istiyorum. Zamanın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nicholas Burns, (şimdi ABD'nin NATO daimi temsilcisi) benimle birlikte sürekli basın toplantılarını izleyen konuyu açmaya çalışan bir avuç Türk gazeteci (Hürriyet'ten Esen Ünür ve C TV den Yılmaz Polat) arkadaşlarımın sorularını olayın demokrasi olduğunu söyleyerek geçiştirirken Türkiye'de yaşanan endişelere en ufak bir yanıt vermemeye özen göstermişti. Bu savsaklamalar ve bir anlamda Necmettin beye veya iktidara verilen destek taa Necmettin Hoca'nın yurt dışı gezilerine ve oralarda verdiği anlamsız demeçlerin Washington'a ulaşmasına kadar sürdü. Bu dakikadan sonra Burns, Türkiye de tek güvendikleri siyasi kişinin Demirel olduğunu söylemeye başladı ve 28 Şubat olayı ardından da herhangibi yorum yapmaktan kaçındı.  Bir anda ABD'nin Refah ve liderlerine verdiği destek gittiği gibi, Amerikalılar DYP Lideri Tansu Çilleri de kara listesine aldılar ve Washington'a gelişleri sırasında kendisine görüşme için adam gibi randevu bile vermediler

   Gelelim AK Parti ve Tayyip Bey'e. Aynı hocası Erbakan gibi, oda seçimler öncesi Washington'u ziyaret etti. O da Espesito ile konuştu. O da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile biraraya geldi ve CSIS'te hatta görüşlerinin ne denli ılımlı islam olduğunu anlatan bir konuşmada yapıp seçimlere girdi ve büyük bir başarı sağlayarak Meclis'te çoğunluğu ele geçirdi. Daha sonra kritik anlar yaşanmaya başladı. Tayyip Bey milletvekili olmadığı halde yalnızca AK Parti genel başkanı olarak Beyaz Saray'da başkan Bush tarafından kabul edildi ve kendisine Irak operasyonu sırasında Türkiye'nin ne denli yardımcı olacağını anlattı. Buraya kadar ibre aynı Erbakan'ın Libya ve Tahran gezilerinde olduğu gibi Tayyip beyden yanaydı. Ancak ibre, Abdullah Gül'ün Başbakan olarak Arap ülkeleri ziyareti ile biraz titremeye ve Washington'u da acaba hata mı yaptık noktasına getirdi. Hatta Kürşat Tüzmen'in anlamsız Bağdat ziyareti içinde, "giden bir yönetimle ne tür bir bağlantı yapılıyor" gibi Washington alaylı açıklamalar yaptı. Daha sonra bildiğimiz gibi Tezkere geçmedi. Ardından Tayyip Bey Başbakan olur olmaz ikinci tezkere konusunu Meclis gündemine getirmekte ayak direyerek geciktirdi ve tam Kasımpaşalı noktası ile pazarlık gücünü artırmak istedi. Bu aşamada ABD pazarlığı kesip masada olan tekliflerini de geri çekti ve savaşı başlattı. Bizde kıyıdan köşeden bu olayı seyredip sürekli olara şikayet eden ağlayan taraf olduk.

   Şimdi ise aynı Erbakan döneminde olduğu gibi Abdullah Bey İran ve Suriye ile bir ittifak kurma çabası içinde. (Ne hikmetse dinci kesimler Türkiye düşmanı bu iki ülkeye büyük itibar gösterirler) Bu konuda hafta sonunda ABD Savunma Bakanlığı müsteşarı Wolfowitz'in bir soru üzerine yaptığı açıklamayı ben belki de fazla abartarak sanki 1997'de MGK toplantısı öncesi ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burns'un sözlerine çok benzettim. O tarihte Burns ülkede Başbakan ve Dışişleri Bakanına değil yalnız ca Demirel'e güvendiklerini söylemişti. Şimdi de Wolfowitz, açıklamasında "kavga etmeyin olayı kanlı toplu tüfekli değil demokrasi içinde çözün" mesajı verdi. Buna en son gelen tepki ise Ankara da Turkish Caucus diye bilinen ABD Kongresinde Türkiye'yi seven milletvekilleri gurubu başkanı Wexler den geldi. Amerikalı milletvekili İran ve Suriye yakınlaşması konusunda uyardı. Şimdi diyebilirsiniz ki biz istediğimizle görüşür istediğimizle ilişki kurarız. Tabii ki yerden göğe kadar haklısınız ama o zaman da buraya avuç açamazsınız. Son uyarı ve hatırlatma ABD Savunma bakanı Rumsfeld'den Arab yarımadasında Türkiye bizi aldattı türünden bir şeyler söyledi.

    Ben diyorumki bunları alt alta yazar ve toplarsanız sonuç bence hiç açıcı değil. Bu nedenle MGK toplantısında yayınlanacak bildiri ve içerde konuşulanlar Türkiye'nin yeni bir gelişmesinin başlangıcı olabilir. Hatırlatması bizden.

alt1
alt1
 
alt1 alt1
alt1
Giriş
Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen buradan açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi birçok avantajlara sahip olacaksınız.

alt1 alt1
alt1
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Basın-Yazarlar
· Haber gönderen Bozkurt


En çok okunan haber: Basın-Yazarlar:
Erdoğan'ın yeni uyutma taktikleri


alt1 alt1
alt1
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


alt1 alt1
alt1
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


"BİZ SAHNEYİ DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK / SAVAŞ SÜZAL" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Misafir kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
News ©
alt1
1998-2007 Bozkurt NET
alt1
1998-2010 BOZKURT NET
--------------------------------------
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.
alt1