İşler tersine mi dönüyor? / İbrahim Berk
Tarih: 19.05.2003 Saat: 09:04
Konu: Basın-Yazarlar


“Türkiye ilginç günlere gebe. AKP’lilere Ömer Seyfettin’in “Diyet” öyküsünü okumalarını tavsiye ederim.”

Bu sözler seçim dönemi boyunca Erdoğan’a söven, yolsuzluklarla itham eden, ama daha sonra patron değiştirince Başbakan Erdoğan’ı göklere çıkaran Tuncay Özkan’a ait.

Bankasına BDDK tarafından el konulunca zor duruma düşen patronun “devletle ve iktidarlarla” arasını bulmak için transfer edilen Tuncay Özkan, Erdoğan’ın Başbakanlık koltuğuna oturacağı günlerde “yaptığı övgüler” hala kulaklarımızda çınlarken, ne oldu da şimdi AK Parti’nin ensesinde “demokrasinin kılıcı misali” darbe söylentilerini sallıyor. İpuçları yazısında gizli. İktidara “diyet” öyküsünü hatırlatan yazıya bir göz atalım:

“AKP iktidarını zorlayan dış mihraklar var. Bunu Recep Tayyip Erdoğan kendisi dile getiriyor.

Kim bunlar? İngilizler ile Amerikalılar. Bu iki devlet Erdoğan’ın liderliği ve AKP iktidarının üzerine geliyor.

Türkiye üzerine yayınlanan raporlar, yaklaşımlar gösteriyor ki bu iki ülke AKP iktidarının Türkiye’yi çektiği güzergahtan rahatsız.

Oysa bu iki ülke Erdoğan ve AKP’nin seçimlerden kazançlı çıkması için ellerinden geleni yapmışlardı. Seçimlerde dış destek konusunda bu güne kadar hiç kimseye yapılmayanlar Erdoğan’a yapıldı. Hiç bir yetkisi yokken İngiltere ve ABD, Erdoğan’a Başbakan muamelesi yaptılar. Şimdi süreçler ters işlemeye başladı. Çünkü AKP’ye destek karşısında istediklerini alamadılar. Dün demokratik destek diye tanımlanan dış merkezler, bugün dış mihrak oldular.

Türkiye ilginç günlere gebe.. AKP’lilere Ömer Seyfettin’in “Diyet” öyküsünü okumalarını tavsiye ederim.”

Tuncay Özkan, yeni çark edişini yansıtan bu cümlelerle ne demek istiyor?

ABD ve İngiltere, beklentilerine cevap vermeyen AK Parti’yi devirerek “diyet” ödetecek demeye getiriyor.

Askere yakın gazeteci Mehmet Ali Kışlalı da benzer gözlemlerde bulunarak, “AK Parti’nin İngiliz strateji kuruluşunun darbe raporunu “döne döne” okumasını istiyor. Genelkurmay ve MGK’ya stratejik konularda danışmanlık yaptığı ileri sürülen Faruk Demir daha da açık konuşuyor: “Bu seferki 28 Şubat’tan daha ağır alacak. Bunda seslerini duyar gibiyim.”

İktidara iki yıldan fazla vade biçmeyen Faruk Demir de, AK Parti’nin ABD ile yollarını ayırmasına çok içerlemiş.

Bu üç gazetecinin bu çarpık yorumları ile ciddiye alınmasını istedikleri İngiliz “darbe” raporuna Genelkurmay’dan cevap beklemeyenlere bir soğuk duş da Emekli General Kemal Yavuz’dan geldi. Bir dizi yorumdan sonra “asker sokağa çıkabilir” hükmünü veren İngiliz Kuruluşunun ne kadar saygın ve Genelkurmayımızın ciddiye aldığı kuruluş olduğunu Emekli General Kemal Yavuz’dan öğreniyoruz. Kemal Yavuz şu tespitlerde bulunmuş: “İngiliz Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, konusunda dünyanın en itibarlı ve güvenilir kurumlarından biridir. O kadar ki, davet edeceği kişiler ve kuruluşlar konusunda çok titiz davranan Harp Akademileri Komutanlığımız, bir süre öncesine kadar, dünya politika–militer konularım görüşmek üzere bu kuruluş üyelerini davet etmekte idi.”Kemal Yavuz bu tespitten sonra iktidara anayasa dersi veriyor. Askerin anayasal konumunu açıklıyor ve hükümetin kendi ideolojik doğrultusunda ilerlediğini iddia ederek, “bölük dur” deyinceye kadar bu sakat yolda ilerlemeye devam edecektir..... Bizlere düşen bu yolda “uyanık olmaktır” diye noktayı koyuyor.

Benim kafam iyice karıştı. Türk Ordusu ile uğraşan, sokağa çıkmasından dem vuran iktidar değil, İngiliz kuruluşu ve onlara çanak tutan Özkan gibi gazeteciler.

Emekli Paşamız onları el üstünde tutarak iktidarı yerden yere vuruyor. Bildiğim kadarıyla Kemal Yavuz ABD’yi kızdıran “tezkerenin geçmemesi”ni savunan taraftaydı. Eğer o konumda samimi idiyse, ABD’ye İngiltere’nin istediğini yapmadığı için darbe yoluyla “iktidardan edilme” diyetinden bahseden Özkan’la aynı gazetede, aynı programda, aynı eksende nasıl yer alabiliyor?

Tuncay Özkan ve Faruk Demir, ABD’nin Erdoğan’ı asker eliyle cezalandıracakları iddiası karşısında durması gerekmiyor mu?

Bir Emekli General olarak “askeri ABD planlarının bir aracı gibi gösteren köşe komşusuna” haddini bildirmesi gerekmiyor mu? Of, iyice kafam karıştı bu tip iddialara karşı hassas olan ve benzer iddialara karşı Kemal Yavuz’un “tespitiyle yılbaşından bu yana dört ay içinde üç defa açıklama yapan Genelkurmaydan gelecek açıklama spekülasyonlara son noktayı koyar” diye düşünüyorum. İbrahim Berk - Y.mesaj


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1023