Genelkurmay onaylarsa Türk subaylar açığa alınacak
Tarih: 25.07.2003 Saat: 00:00
Konu: Haberler


Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla Süleymaniye baskınıyla ilgili soruşturma başlatan Özel Kuvvetler Komutanlığı, olayda Türk irtibat subaylarının suçlu bulunduğuna ilişkin bir rapor hazırladı.

Görevi ihmalde ısrar ve emre itaatsizlik suçlarını işledikleri belirlenen Türk subayları, Genelkurmay Başkanlığı'nın onay vermesi halinde önce açığa alınacak, ardından yargı önüne çıkacak.
Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de 4 Temmuz günü yaşanan baskın olayının yankıları sürerken, bugün gündeme damgasını vuracak bir gelişme yaşandı. 11 Türk askerinin gözaltına alınmasıyla ilgili soruşturma yürüten Özel Kuvvetler Komutanlığı raporunu tamamladı. Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın hazırladığı soruşturma raporunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta bulunan irtibat bürolarının güvenliği için kesin talimatlar olduğu vurgulanarak, Süleymaniye baskını sırasında tüm irtibat büroları için geçerli olan "vur emri"nin ihlal edildiği kaydedildi. İrtibat bürosunda görevli Türk askerlerinin, saldırı amacıyla büroya yaklaşan herkes için geçerli olan "vur emri"ni ABD askerleri için yerine getirmedikleri ifade edilirken, irtibat bürosunda 24 saat süreyle tutulması gerekli olan nöbetlerin de 4 Temmuz günü tam olarak yerine getirilmediğinin belirlendiğine işaret edildi.
Raporda, Türk irtibat subaylarının baskın sırasında ortaya koydukları tavrın, Askeri Ceza Kanunu'ndaki 'görevi ihmalde ısrar' ve 'emre itaatsizlik' hükümlerinin içine girdiği kaydedildi. Yaşanan baskın sonrası Kuzey Irak'a giderek olayla ilgili incelemelerde bulunan ve gözaltına alınan askerlerle görüşen Tuğgeneral Kılıçarslan'ın hazırladığı rapor, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Sadık Ercan tarafından onaylandıktan sonra Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilecek. Rapor Genelkurmay Başkanlığı tarafından da onaylanırsa suçlu bulunan 3 subay ve 8 astsubay önce açığa alınacak, ardından askeri mahkemede yargılanacak.
Öte yandan, hazırlanan raporda Irak'taki ABD askeri güçlerinin Süleymaniye'deki baskından iki ay önce istihbari çalışmalara başladığı ve Türk irtibat bürosunun zayıf yönlerini tespit ederek plan yaptığı vurgulandı. ABD askerlerinin, 2 aylık istihbarat çalışmaları sonrasında 4 Temmuz günü, gündüz saatlerinde baskını gerçekleştirdikleri belirtildi. iha


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1415