ALİYEV'İN VEFALI DOSTU RUSYA, SON YOLCULUĞU İÇİN TAM DO
Tarih: 7.08.2003 Saat: 00:00
Konu: Haberler


Azerbaycan *****hurbaşkanı Aliyev, sağlığına dair verilen çelişkili haberler arasında  Esenboğa Havalimanı'ndaki özel donanımlı Rus uçağı ile Türkiye'den havalandı. Uçağın ABD'ye mi yoksa Azerbaycan'a mı gittiği konusunda bir açıklama henüz yapılmadı.

Azerbaycan *****hurbaşkanı Aliyev, sağlığına dair verilen çelişkili haberler arasında Türkiye'den ayrıldı. Resimi açıklamalar, Aliyev'in Rus uçağıyla tedavi için ABD'ye götürüldüğü yönünde.

Siyasi muhalifleri tarafından öldüğü iddia edilen Azerbaycan *****hurbaşkanı Haydar Aliyev, Türkiye'den ayrıldı. Askeri ambulansla Esenboğa Havalimanı'na gelen Aliyev, tam donanımlı ambulans haline getirilen Rus uçağına yerleştirildikten sonra, saat 10.58'de ABD'ye hareket etti. Yaklaşık bir aydır GATA'da tedavi gören Aliyev'in ABD'deki Cleveland Clinic'de tedavi göreceği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bir süreden beri Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tedavi görmekte olan Aliyev'in bugün ABD'ye gitmek üzere hastaneden ayrıldığı belirtildi.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde görevli konsolos İbrahim Nebioğlu, özel bir Azeri televizyonuna yaptığı açıklamada, 8 Temmuz'dan bu yana GATA'da tedavi gören Aliyev'in durumunun iyi olduğunu belirtmiş ve "*****hurbaşkanı Perşembe günü Bakü'ye dönecek" diye konuşmuştu.

Ancak doktorlarının Aliyev'in uzun bir yolculuğa dayanamayacağı görüşü nedeniyle ülkesine geri götürebileceği de belirtiliyordu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Azerbaycan *****hurbaşkanı Haydar Aliyev'in sağlık durumuyla ilgili soru üzerine Aliyev'in tedavisine, kendisi ve ailesinin kararı üzerine ABD'de devam edileceğini söyledi. Gül, şöyle konuştu:

''Bildiğiniz gibi Aliyev bir süredir Türkiye'de tedavi edilmekteydi. Bugün tedavisi Türkiye'de sona erdi, ABD'de devam edilecek. Kendisi ve ailesinin kararı budur. Dolayısıyla ABD'de tedavisini devam ettirmek üzere Türkiye'den bugün ayrıldı.''

Gül, Azerbaycan'ın bağımsız, demokratik ve Avrupa Konseyi'ne üye bir ülke olduğuna işaret ederek, ''Dolayısıyla kendi sorunlarını kendi çözecek bir ülkedir. Kimsenin Azerbaycan'da kaos, karışıklık beklememesi gerekir. Azerbaycan bu olgunluğa ulaşmış bir devlet yapısına da sahiptir'' diye konuştu.Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1471