İTO: TÜSİAD HADDİNİ BİLSİN!
Tarih: 15.08.2003 Saat: 00:00
Konu: Haberler


İTO Meclis toplantısında konuşan Yıldırım, 2-3 ayın Türkiye açısından kritik bir dönem olduğunu ifade ederek, bu dönemde ABD'nin isteklerinin yerine getirilmesi konusunda getiriler ve götürülerin çok iyi hesaplanması gerektiğini söyledi.

"Türkiye'nin bulunduğu bölgede hakimiyet kurabilmesi için Irak'ta askerlerinin bulunması gerekir" diyen Yıldırım, "Ancak Türk askerinin başına kimse çuval giydirmemeli. O bakımdan bu politik çıkar yapılmamalıdır. Hükümetin hatası, meseleye parasal açıdan yaklaşmak. Hükümet, (Birkaç dolar karşılığında ben bunu yapıyorum) imajı yaratmamalı" diye konuştu.

Kıbrıs'ın Türkiye'nin dışında anlaşma yapmaya uygun bir devlet yapısı olmadığını belirten Yıldırım, "Tek anlaşmaları Türkiye ile. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bir anlaşma yaptığı, Kıbrıs ile yapmadığı zaman, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye gireceği şu dönemde bizim Kuzey Kıbrıs bunun dışında kalmış olur" dedi.

Yıldırım, Türkiye'nin ekonomisini biran evvel IMF'den kurtarması gerektiğini savunarak, "Aksi takdirde biz 2-3 ayda bir krizden bahseder, ekonomik istikrardan bahsedemeyiz. Tabii ki IMF'nin ekonomik programını destekliyoruz, ancak bunların akılcı pazarlıklarla uygulanması gerekir" diye konuştu.


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1495