8.5 MİLYAR DOLAR İÇİN IRAK´TA İŞBİRLİĞ&#
Tarih: 13.09.2003 Saat: 00:00
Konu: Haberler


ABD Büyükelçisi Edelman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Bir gazetecinin 8.5 milyar dolar tutarındaki ABD kredisinin Irak şartına bağlı olup olmadığı sorusuna Edelman şu karşılığı verdi:

"8.5 milyar dolar tutarındaki para ve bu paranın verilmesi her şeyden önce Türkiye'nin IMF programının kapsamı altındaki gözden geçirmeyi ve ekonomik programı ve onun şartlarını yerine getirmesine bağlıdır. İkinci şart da Irak'ta işbirliğidir. Bu da zaten devam ediyor. Hem insani yardım hem de diğer alanlarda devam etmekte olan bir işbirliği var. Oraya asker gönderilmesi de tamamen Türk hükümetinin vereceği bir karardır. Bu çerçevede bununla ilgisi yoktur."

Gazetecilerin "bugün ABD heyetinin görüşmelerine katıldınız? Terör örgütü PKK-KADEK konusunda Türkiye ve ABD ortak bir mücadeleye gidecek mi?" şeklindeki sorusunu Büyükelçi Edelman, "Sabahki toplantının başında oradaydım. Eminim ki toplantı sonucunda arkadaşlarımın sizlerle paylaşacağı şeyler vardır. Bu konuda bir yorum yapmak istemiyorum" diye cevapladı.


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1587