Anlaşıldı niçin Annan Planı! / Ergun Göze
Tarih: 2.06.2004 Saat: 00:30
Konu: Basın-Yazarlar


ŞU son aylarda Annan Planı etrafında kıyasıya, görülmemiş bir mücadele cereyan etti. Referandumdan sonra bile ediyor. Rauf Denktaş ve Türk Milliyetçileri, Planın karşısında ve adeta bütün dünya da yanında idi. Evet bütün dünya, ABD, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, AKP iktidarı, Kıbrıs'ta Talat ve adamları ve medyamızdaki Karen Fogg çocukları..

Meseleyi Kıbrıs'ın egemenliği ve Türkiye'nin stratejik menfaatleri bakımından ele alıyorduk. Fakat, ABD'nin ve Avrupa Birliği'nin ve diğerlerinin bu meseleye, bu kadar şiddetle abanması, yine de bizim için bile bir parça açıklamasız kalıyordu. Öyle ya ne bu şiddet bu celal... Dünya Filistin'e ve Irak'a böyle yüklense kan akması önlenebilinirdi. Ama onlar, Türk Ordusu sayesinde otuz senedir kan akmayan, barış adası KKTC'ye yükleniyorlardı. Acaba niçin, niçin? O kadar ki Annan Planı'nı taraflardan biri reddetse bile yürürlükten kalkar hükmünü taşımasına rağmen, reddedildikten snra bile ve bir ölüyü diriltircesine ABD ve AB, Talat ve Yunanistan yeniden bu Annan Planı'nı kabul ettirmek yoluna girmiş gözüküyorlar.
Tabii bu yolda karşılarında yine en büyük engel, Denktaş. '*****hurbaşkanlığı'ndan çekilirim ama bu savaştan çekilmem, Son nefesime kadar bu mücadeleyi yürüteceğim' diyen Kıbrıs cihadının sembolü Denktaş..
İhanet çemberi
BU arada Sayın Denktaş, Annan Planı hakkında Gözcü adındaki gazeteye verdiği beyanatta ufak bir ayrıntıyı açıklarken, bütün manzarayı da aydınlatıyor ve hele, ABD ve İngiltere'nin bu ihanet çemberindeki rollerini cascavlak ortaya çıkarıyor:
- Ayrı ve büyük bir oyun var. Türkiye'yi de kapsayan bu oyunda Kıbrıs odak noktasıdır. Bildiğiniz gibi Kıbrıs'ın bir kısmında İngiliz üsleri var. Güya Kıbrıs'ın tümü AB'ye girdi ama İngiliz üsleri AB dışında bırakıldı. Niçin? Çünkü, kimseye karşı sorumlu olmaksızın Amerika ile beraber bu üsleri özel bir şekilde kullanacaklar. Şimdi, AB'nin Kıbrıs'a stratejik ihtiyacı olduğu beyanları var. Burada Amerika ile çatışmaktaydılar. Üss'ler olsun mu, olmasın mı diye.
İngilizler, üsleri AB'nin dışında bırakıp, Irak'a karşı ABD ile kullanmaya AB'yi razı ediyorlar. AB buna göz yumacak, ama ABD'de AB'nin Kıbrıs'ı kendi stratejik çıkarları için kullanmasına göz yumacak. Neticede birlik içerisinde Kıbrıs'ı bir kontrol merkezi haline getirmek istiyorlar. Bütün uğraş bu. Bu yönde Annan Planı beş yıldır hazırlanıyormuş... Beş yıldır düşüne düşüne, konuşmalarımızdan bir şeyler ala ala, kuyumcu gibi, bu planı hazırlamışlar. Bu anlaşmanın esasına bakın, esas Türkiye'nin aradan çıkarılması ve bunun için de bizi korunmaya alınmış bir azınlık haline getirmek. Aslolan budur. Kıbrıs, Avrupa Birliği'ne veriliyor. ABD de İngiliz üsleri vasıtasıyla buraya hakim oluyor.
Cibilliyet göstergesi
BİR yıl önce yazmıştım İngiliz tilkisi, ABD'nin gölgesinde Ortadoğu'ya dönüş yapıyor diye. Sayın Denktaş ise bunun kulisini açıklamakta ve Amerikalı kovboyun bu sefer atıyla değil de, İngiliz tilkisiyle Ortadoğu'ya yönelişini ve Kıbrıs'ın da bu ihanet planının odak noktası yapılışını gün gibi, ayan beyan ortaya koymaktadır.
Türk milli vicdanı, Kıbrıs işinde çözümsüzlük çözüm değildir derken, AKP iktidarı nerededir diye soruyordu. Bu soruyu sormaya bugün de devam etmektedir, yarın da edecektir. Sisler zamanla dağılır hakikat güneşi daima ortaya çıkar. Hemen villalar yapılacak, dolarlar yağacak, gençlere Avrupa'da iş imkanı ve kapıları açılacak diye aldatılan Kıbrıs halkı da gerçeğin çirkin yüzünü görüp ayılacaktır.
Daha şimdiden, Kıbrıs'ın Annancı politikacılarının tanınma istemiyoruz, ambargoyu kaldırın yeter deyişleri Kıbrıs'ı ABD ile AB paylaşsın, artan da Rum'un olsun, bize biraz para verin biz her şeye razıyız demenin Annancasıdır. Türkiye medyasında bir vakitler Sovyet yanlısı politika güden bazı tiplerin şimdi de ABD ve AB yanlısı bir tavrı sımsıkı devam ettirmeleri de cibilliyetlerinin ayrı bir göstergesidir.
Neyse ki Kıbrıs'ta makam peşinde değil, dava peşinde koşan ve gerçek Kıbrıslı'nın milli vicdanına tercüman olmuş bulunan bir Denktaş var. 

Ergun Göze / H.O. Tercüman


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2238