Güneş tozları için umutlu bekleyiş
Tarih: 14.09.2004 Saat: 16:45
Konu: Bilim ve Teknoloji


Güneş tozlarını taşıyan Genesis uzay kapsülünün enkaz çalışmalarında, Güneş tozlarını taşıyan kutunun tamamiyle parçalanmaması bilim adamlarına umut verdi. Uzmanlar tozların bilimsel değerini koruduğunu düşünüyorlar.

Kazanın ardından bilim adamları, Güneş tozlarını içeren kutunun saatte 360 km hızla çöle çakılan uzay kapsülünün içinden sağlam çıkmayacağından endişe ediyorlardı. Ancak, korkulan olmadı ve kutunun bir kısmının kazadan darbe almadan kurtulduğu anlaşıldı. Kutuyu enkazın içinden çıkaran bilim adamları kutunun katmanlarını aşamalı olarak açıyorlar. NASA Jet Propulsion Laboratory uzmanlarından Don Sevilla, kutunun sağlıklı bir şekilde açılmasının birkaç ay alabileceğini ifade etti. Kutunun içindeki Güneş tozları toplamda bir kaç tutam tuz ağırlığına denk düşüyor.

Genesis’in düşmesinden sonra bilim adamları Güneş tozlarını taşıyan kutuyu onarmayı başardılar. Bazı bölümleri sağlam kalan kutunun içindeki bir kaç tutam Güneş tozunun kazadan olumsuz etkilenmediği ve bilimsel değerini koruduğu düşünülüyor. Güneş tozlarından sorumlu Los Alamos Ulusal Laboratuvarı araştırma üyesi Roger C. Wiens “Güneş tozlarının yapılarının bilimsel araştırmalara uygun şekilde kazayı atlattığını düşünüyoruz” dedi.

DÜŞÜŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR
Genesis’in düşme nedeni olarak bataryalarındaki bir sorun gösterildi. Uzmanlar, bataryaların 2001 yılındaki fırlatılış anında bozulmuş olabileceğini ve müteakip aylarda ısınmasının kapsülün işleyişini olumsuz etkilemiş olabileceğini vurguluyorlar. Kapsülün yapımını üstlenen Lockheed Martin Space Systems şirketi mühendisi ve kapsülün baştasarımcısı Robert Corwin, elektronik aksamın veya paraşüleri kontrol eden sensörlerin işleyişinde bir aksaklık çıkmış olabileceğini vurguladı.


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2303