Benzeşen Muhaliflar / Mete Kılıç
Tarih: 8.07.2005 Saat: 21:00
Konu: Basın-YazarlarSadece MHP ilgili olan kısım
........
Ve MHP
MHP’deki durum diğerleri ile çok benzeşme gösteriyor. Öncelikle MHP’deki parti içi muhalefette başrolü çeken isimlere bir bakalım.
Namık Kemal Zeybek, 80 öncesi MHP üst görevlerde bulunmuş, 80 sonrası ise yaklaşık 23 yıl MHP dışındaki partilerde siyaset yapmış, MHP, ülkücüler ve Alparslan Türkeş hakkında ağır eleştirilerde bulunmuş bir insan.

Ramiz Ongun, yine 80 öncesi MHP’de üst görevlerde bulunmuş, 80 sonrası bir süre yurt dışında bulunmuş ve Türkiye dönüşünde ANAP, DYP gibi partilerde siyaset yapmaya uğraşmış, 1997’de MHP’ye katılmış bir kişi. O günden sonrada MHP’nin müzmin muhalifi.


Daha önce, Namık Kemal Zeybek, Ramiz Ongun, Emin Yazıcı ve Ercan Koç gibi muhalifler hep ayrı saflarda yer almış, birbirlerine ağır eleştirilerde bulunmuşlardı.


Ancak bir süre önce bu muhalifler birleşerek birlikte hareket etmeye başladılar. Ama zamanlamaları çok ilginçti. AB Büyükelçileri’nin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e “yükselen milliyetçiliği durdurun” demelerinin hemen ardından, MHP’li muhalifler birleşme kararı almışlardı. O güne kadar hiç yan yana gelemeyen bu kişiler şimdi bir aradaydılar. Ve görüntüdeki istekleri de CHP ve DYP’dekilere çok benziyordu “tüzük değişikliği” ve “parti içi demokrasi”.


Yine diğer partilerdeki muhalefetle ortak benzerlik ABD. Çünkü Ramiz Ongun’un, ünlü Soros’la aynı Alman filozoftan örnek vermeleri, Soros’la, Ongun’un söylediği sözlerin birbiriyle çok paralel olması ve zamanlamalarının tutması çok ilginçtir.


Bu sırada önemli bir olayı göz ardı etmemek gerekir. Yıllardır bütün MHP’lilerin en çok yakındığı nokta medyanın kendi faaliyetlerine ve fikirlerine ya hiç vermemesi ya da çok az yer vermesi idi.


Ancak, bu muhalif hareketin başlaması ile birlikte MHP haberleri manşetleri, köşeleri, satır aralarını, anlayacağınız haberin olduğu her yeri süslemeye başladı. Bu haberlerin hepsinde hep MHP muhalifleri ön plâna çıkartılıyor. Muhalif pencereden yazılar yazılırken, MHP’nin normal programları yine hiçbir medyada yer bulmamaktadır.

Hatta MHP’nin lafını ağızlarına almaktan bile hoşlanmayan köşe yazarlarımız, bugün, MHP’nin geleceğini yorumluyor, MHP’nin geleceğinin ancak muhalif hareketle kurtulacağı şeklindeki yazılarıyla “çorbada tuzumuz olsun” misali muhalif harekete destek vermeye devam ediyorlar. MHP ile hiç ilişkisi olmayan bu köşe yazarları, MHP ve ideallerinin savunucusu rolüne çoktan soyunmuşlardı bile.


Medyamızın diğer partilerdeki son dönemde gelişen muhalefet hareketlere yaklaşımıyla, MHP’deki muhalif harekete yaklaşımları ne kadar çok benziyor değil mi?


MHP’deki muhalefetle diğerleri arasındaki bir diğer benzerlik ise, MHP’li muhaliflerin de AKP ile görüştükleri iddialarının ortaya çıkmasıdır.


Bir başka benzerlik ise, bütün bunların MHP’nin oylarının yükseldiği, AKP’nin oylarının düştüğü bir döneme rast gelmesi.


Ayrıca, MHP yönetimi bir kongre kararı alacak olursa daha önce 17 Aralık Zirvesi’nde CHP’de olduğu gibi, 3 Ekim Zirvesinde de, yükselen MHP kendi parti içi muhalefetiyle uğraşmaktan AKP’ye vakit bulamayacak ve AKP 3 Ekim Zirvesi’nde de “meydanı boş bulmuş misali” çok rahat hareket edecek, verilen tavizler saklanabilecektir.


AKP’ye muhalefet yapma durumunda olan partilerin kendi içlerinde meydana gelen muhalefetlerin ortak yanlarını alt alta yazacak olursak önemli benzerlikleri şöyle sıralayabiliriz.

1- Zamanlamaları bakımından AKP’nin sıkıntıda olduğu dönemlere rast gelmektedir.

2- Partilerinden talep ettikleri bakımından söyledikleri sözler hemen hemen aynıdır.

3- Muhalefet hareketin başrolünü çekenlerin hepsinin siyasi geçmişleri çok hareketlidir.

4- Hepsinde ABD bağlantısı veya ABD fikirleriyle paralellik görülmektedir.

5- Hepsinin AKP ile olan ilişkileri ortaya çıkmaktadır.


Bu muhalif hareketlerin birbirlerine gereğinden fazla benzeşmeleri insanın kafasını çok karıştırıyor. En halisane duygularla bile baksak şu düşünce aklımızı kurcalıyor.


Sanki hepsine birden “parçalayın” emri veren “ortak bir azmettirici” var.

Mehmet Kılıç
etikhaber.com


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2591