büyük kürdistan” HAYALİ
Tarih: 23.05.2006 Saat: 22:52
Konu: Derin HaberTürkiye, hep aynı sıkıntı ile karşı karşıya. Kendi içindeki problemlere boğuluyor. Durum bu olunca da çevresinde olup bitenlerle pek ilgilenemiyor.
Biz göremiyoruz... Durumu uzaktan izleyen Araplar ise, bizden daha iyi görüyorlar. Arap gazetelerinde Kuzey Irak'la ilgili olarak verilen bilgiler ve yapılan değerlendirmeler son derece ilginç. "Büyük Kürdistan" hayalinin, nasıl adım adım uygulamaya konulmaya çalışıldığını çok güzel anlatıyorlar...


Türkiye, hep aynı sıkıntı ile karşı karşıya. Kendi içindeki problemlere boğuluyor. Durum bu olunca da çevresinde olup bitenlerle pek ilgilenemiyor.
Biz göremiyoruz... Durumu uzaktan izleyen Araplar ise, bizden daha iyi görüyorlar. Arap gazetelerinde Kuzey Irak'la ilgili olarak verilen bilgiler ve yapılan değerlendirmeler son derece ilginç. "Büyük Kürdistan" hayalinin, nasıl adım adım uygulamaya konulmaya çalışıldığını çok güzel anlatıyorlar...

Şu tespitlere bakın:

- Büyük Kürdistan arzusu, Irak tarihinde ABD ve İngiltere'nin desteği ile ilk defa uygulanması gereken bir belgeye dönüştü. Irak'ta federasyon ve hatta bölünme hakkı Irak Anayasası'nda tescil edildi.

- Kürtler, beklenen devletin kurulma planlarına zemin hazırlayan Dışişleri ve Planlama gibi bakanlıkları ele geçirdi. Planlama Bakanlığı Kürdistan'ın tam bağımsızlığı için geniş u*****lar hazırlıyor.

- Birçok uluslararası örgütün merkezi ve başkonsolosluklar, Bağdat değil, Erbil ve Süleymaniye gibi Kürt kentlerinde bulunuyor.

- Irak'ın Kürt *****hurbaşkanı Celal Talabani'nin, Kuzey Irak'a her ziyaretinde Süleymaniye Havaalanı'nda "Kürdistan Milli Marşı" çalınıyor. Irak Bayrağı'nın yanında "Kürdistan Bayrağı" dalgalanıyor.

- Barzani bölgesinde ise, kamusal alan ve devlet dairelerinde Irak Bayrağı'nın asılması yasaklanmış durumda. Arapça kullanılmıyor, bakanlık ve kuruluşların isimleri Kürtçe yazılıyor. Resmi yazışmalarda da Kürtçe kullanılıyor.

- Yaşlılar, Arapça olan isimlerini Kürtçe ile değiştiriyor.

- Irak'ın diğer bölgeleri her alanda kötüye giderken, Kuzey Irak gün be gün canlanıyor.

- Talabani ve Barzani, kronikleşen anlaşmazlıklarını unuttular. Irak Arap güçlerine karşı milli ve siyasi kazanımlar elde etmek için güçlerini birleştirdiler.

- Kuzey Irak bölgesi, Suriye, İran, Türkiye, Rusya, Ermenistan ve Lübnan'dan gelen faal Kürtlerin buluşma yeri haline geldi.

- Büyük Kürdistan'a giden yol olarak, önce "Irak Kürdistan *****huriyeti"nin ilanı için dünya kamuoyunu seferber etmeye yönelik bir kampanya başlatıldı.


•••


Şimdi gelelim "Büyük Kürdistan"ın ne olduğuna... Sınırlarını çoktan çizdiler. İran'ın Basra Körfezi'nden, batıda bizim İskenderun Körfezi'ne ulaşıyor. İran ve Suriye'nin bazı kentleri ile kuzeyde Türkiye'nin birçok ilini içine alıyor.

Kuzey Irak'taki Kürt bölgesi sadece 72.000 kilometrekare. Ama, istedikleri "Büyük Kürdistan" ın yüzölçümü 409.350 kilometreyi buluyor.

Türkiye'den talep edilen toprak ne kadar biliyor musunuz? Tamı tamına 194.400 kilometrekare. Hayal ettikleri "Büyük Kürdistan"ın en büyük parçası bizim topraklarımızın içinde. 124.950 kilometrekaresi İran'da, 18.000 kilometrekaresi de Suriye'de yer alıyor.

Bitmedi, dahası var...

"Büyük Kürdistan'ın nüfusu 20 milyondur" diyorlar. Yaptıkları hesaba bakılırsa, bunun 10 milyonu Türkiye'de. Irak'ta 4 milyon, İran'da 5 milyon ve Suriye'de 1 milyon Kürt yaşadığını iddia ediyorlar.

Bu amaçla binlerce kitap bastırılıyor...

Peş peşe seminerler ve konferanslar düzenleniyor.

Arap gazetelerinin görüştüğü Kürt ileri gelenleri de hep aynı görüş üzerinde birleşiyorlar:

- Düşlediğimiz Büyük Kürdistan artık her zamankinden daha yakın!

Durum aynen böyle. Hemen bitişiğimiz Kuzey Irak'ta başımıza ciddi çoraplar örülüyor. Kuzey Irak merkezli ve batı destekli bir kampanya her geçen gün daha da yoğunlaştırılarak sürdürülüyor.

Peki biz ne yapıyoruz?

İtiş-kakış ve birbirimizi yemekle meşgulüz. Onlar da verdiğimiz bu görüntüye bakıp, zevk içinde ellerini ovuşturuyorlar!


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2751