TÜSİAD'IN TUTUMU BÖLÜCÜLERLE AYNI ÇİZGİDE
Tarih: 26.01.2007 Saat: 09:09
Konu: Ülkücü Tavır


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kürtçe’nin de seçmeli dil olarak okutulması öneren TÜSİAD’ı “sorumluluğa” davet etti. MHP Lideri Bahçeli, “Dünyada hiçbir demokratik ülke milli bütünlük bozularak güçlenemez” dedi. Bahçeli, TÜSİAD’ın, Türkiye’nin önde gelen iş adamlarının bir çatı kuruluşu olduğunu belirterek, “Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu bugünkü hassas süreçte, Türkiye’nin milli birliğini zedeleyecek girişimlerin doğuracağı sonuçları ve bölücülüğün amaçlarına hizmet edecek hareketlerin hangi dinamikleri harekete geçireceğini, ilk önce kendileri bilmek ve takdir etmek durumundadır” dedi.

Bahçeli, TÜSİAD eski Başkanı Ömer Sabancı’nın TÜSİAD 37. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kendisinin “TÜSİAD’ın PKK’nın siyasi projelerine sahiplenmesi” konusundaki önceki günkü açıklaması ile ilgili beyanlarda bulunduğunu ifade etti. Kürtçe’nin Türk eğitim sistemine bir şekilde girmesinin, PKK’nın siyasi projesinin öncelikli hedefi olduğunu kaydeden Bahçeli şöyle dedi:

“Bu konudaki PKK stratejisi, ilk adım olarak, Türkçe dışındaki dillerin seçimlik ders olmasının kabul ettirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. PKK’nın ve siyasi bölücülerin Türklük bilincini ve mensubiyet şuurunu zayıflatarak, bunun yerine ‘Türkiyelilik’ kimliğinin oluşturulmasında dili en önemli araç olarak gördükleri bir gerçektir.”

PKK’nın siyasallaşma stratejisinin diğer bir öncelikli hedefinin de ırk temelinde azınlık yaratma amacıyla siyaset yapılmasının önünün açılması ve Türkçe dışındaki dillerin de siyasi propaganda dili olarak kullanılması olduğunu ifade eden Bahçeli, etnik temelde ayrılıkçı siyaset yapılmasının meşru hale getirilmesini isteyen PKK’nın bu stratejisi ile TÜSİAD’ın son önerisinin de bire bir örtüştüğünü savundu. Bahçeli, “Bu durum karşısında, TÜSİAD’ın son önerilerinin, PKK’nın siyasi zemin kazanma çabalarına destek olmak ve siyasi gündemini sahiplenmek dışında nasıl değerlendirilmesi gerektiğini TÜSİAD Başkanı açıklamak durumundadır” dedi. Bahçeli şunları kaydetti:

“Demokrasi, şahsi ve kurumsal çıkarlar için kullanılabilecek bir araç, bir şekli yönetim biçimi değildir. Demokrasilerin yücelmesi, bunun özünün ve ruhunun çok iyi anlaşılması ve benimsenmesiyle mümkündür. Dünyada hiçbir demokratik ülke, milli birliği zayıflayarak ve bölünerek, güçlenmemiş ve yücelmemiştir. Son olarak hatırlatmak istediğimiz husus, sorumluluk mevkiinde olan herkes için, Türkiye’nin milli birliğini, milli güvenliğini ve milli çıkarlarını her şeyin üstünde tutmanın ahlaki, vicdani ve siyasi bir gövde ve zaruret olduğudur.” 


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2836