İşte Gerçek Kıbrıs Halkının Sesi: "AYRI YAŞAY
Tarih: 15.02.2003 Saat: 11:07
Konu: Türk Dünyası


Kıbrıs'ta yapılan araştırmayla mitinglerin tersine iki toplumun birbirlerinden gezegenler kadar uzak olduğu anlaşıldı.

Türk-Yunan Forumu tarafından Ada'nın her iki tarafında da yapılan araştırmaya göre, Türkler ve Rumlar birbirlerine iki gezegen kadar uzak. İki toplum da, AB üyesi dahi olsalar birarada yaşamak istemiyor. Sadece iki konuda fikir birliği içindeler; Annan Planı'na muhalefet ve AB üyeliğine destek.


Kıbrıs'ta kritik 28 Şubat tarihine iki haftadan az süre kala Ada'nın Türk ve Rum kesimlerinde aynı anda yapılan kamuoyu araştırmasından bir arada yaşamanın zorluğunu sergileyen çarpıcı sonuçlar çıktı. Kadın ve erkeklerin farkını yansıtan ünlü ‘‘Erkekler Mars'tan Kadınlar Venüs'ten’’ isimli kitabı anımsatan görüş ayrılığı sadece iki konuda fikir birliğine dönüştü:

Annan Planı'na muhalefet ve AB üyeliğine destek. Kofi Annan Planı'na Ada'nın her iki kesiminden de ciddi muhalefet rakamlara yansıdı. Türk tarafında Annan planını destekleyenler yüzde 44'de kalırken, karşı çıkanların oranı yüzde 50'yi buldu. Rum kesiminde ise Annan planına destek yüzde 46'ya yükseldi ama yine de kritik yüzde 50 oranının altında kaldı, planı reddedenlerin oranı yüzde 38'e ulaştı.

TÜRKLER: AYRI YAŞAYALIM

22 özet tablodan oluşan araştırmada Türk ve Rumların görüş ayrılığı en çok ‘‘Sizce Rum ve Türklerin iyi ilişkiler içinde olmalarının yolu nedir?’’ sorusuna verilen yanıtlarda ortaya çıktı. Bu soruyu yanıtlayan her 100 Adalı Türkten 65'i ‘‘Rumların ve Türklerin tamamen ayrı yaşamaları’’ dedi. Oysa Güney Kıbrıs Rum yönetiminde aynı soruya yanıt verenlerin yine yüzde 65'i ‘‘Rumlar ve Türklerin daha çok ilişki içinde tamamen karışarak yaşamaları’’ ile iki toplum arasındaki ilişkilerin düzeleceği görüşünü savundu. Üstelik Türklerin AB üyesi Kıbrıs'ta bile Rumlarla aynı geleceği paylaşma konusunda kuşkuları bulunduğu anlaşıldı. ‘‘Sizce Türkler ve Rumlar Avrupa Birliği üyesi olan bir Kıbrıs devletinde siyasi düzenlemeler ne olursa olsun bir arada yaşayabilir mi?’’ sorusuna her 100 Adalı Türkten sadece 35'i olumlu yanıt verdi. Buna karşılık her 100 Türkten 64'ü bu soruyu ‘‘AB bile olsa bir arada olmaz’’ diye yanıtladı. Rum kesiminde ise ezici çoğunluk yüzde 76'lık bir oranla AB çatısında yaşamayı yeğledi.

RUMLARA GÜVENİLMİYOR

AB çatısı altında bile bir arada yaşamak istemeyen Türk ve Rumlara ‘‘Neden?’’ diye soruldu. Türklerin üçte ikisinden fazlası, yüzde 69'u ‘‘Rumlara güven olmaz’’ yanıtını verirken ‘‘Türklere güven olmaz’’ diyen Rumların oranı sadece yüzde 29'da kaldı. AB çatısı altında bir arada yaşamak isteyenlerin ‘‘etnik temizlik’’ korkusundan tam kurtulamadığı da belli oldu. Rumların üçte birine yakını (yüzde 31) Türklerin dörtte birinden biraz azı (yüzde 23) Akritas (Atilla) Planı gibi yeni bir etnik temizlik hareketine ihtimal verdiklerini açıkladı. Yine de Ada'nın her iki kesiminde de Avrupa Birliği üyeliği için fikir birliği sağlandığı görüldü. Rumların yüzde 84'ü, Türklerin yüzde 71'i yapılacak halk oylamasında Kıbrıs'ın AB üyeliği için oy kullanacağını vurguladı.

TOPRAK ORANI SORUN

Araştırmada Ada'nın her iki kesiminde de ‘‘iktidara gelirse barışa hizmet edeceğine inanılan liderin ismi’’ soruldu. Rumların KKTC'de muhalefetteki CTP'nin lideri Mehmet Ali Talat'ı iktidarda görmek istediği ortaya çıktı. Buna karşılık Türklerin KKTC seçimlerindeki tercihi çok açık arayla (yüzde 39) *****hurbaşkanı Rauf Denktaş oldu. Kofi Annan Planıyla ilgili en önemli anlaşmazlık konusu da araştırmada yöneltilen sorular arasındaydı. Türk tarafında en büyük anlaşmazlık konusu olarak KKTC egemenliğinde kalacak toprak miktarı gösterildi. Rum kesiminde ise aynı soruya yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri ‘‘KKTC vatandaşı olmayan Türklerin Türkiye'ye geri dönüşü’’ dedi.

Kaynak: HürriyetBu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=363