DENKTAŞ: "BU PLAN, HAKİKATEN BİZİ YIKAR"
Tarih: 15.02.2003 Saat: 23:20
Konu: Türk Dünyası


KKTC *****hurbaşkanı Rauf Denktaş, Annan planının 1960 anlaşmasıyla Kıbrıs Türk halkına verilen hakları geriye götürdüğünü, planda Güney Kıbrıs'ta verimli arazilerini bırakıp Kuzey'e gelen halka yapılan haksızlığın görülmediğini belirterek, "Bu plan hakikaten bizi yıkar. Bu planın ağırlığını, 100 bine yakın insanımızın sökülüp ekilmesini bu bünye taşıyamaz, mümkün değil" dedi.

Halkın Annan planıyla ilgili kaygılarını dinlemeyi sürdüren Denktaş, yaptığı konuşmalarda, "Annan planının Kıbrıs'a Rum gözüyle baktığına" işaret ederek, planda yapılmasını önerdikleri değişikliklerin tümünü Rumların kabul etmediğini kaydetti.

Egemenliğe dayalı bir barış istediğini vurgulayan Denktaş, "Egemenlik kendi kendimizi idare etmek demektir. İçimize Rum gelecekse bizim yasalarımıza göre gelmesi demektir. Kaç tane geleceğini bizim tayin etmemiz demektir" dedi.

"Kuzey Kıbrıs Türk *****huriyeti daha güçlü ve daha iyi hale geldikçe uzlaşma imkanlarının çoğalacağını" vurgulayan Denktaş, "İki eşit egemen halk var. Başlangıç noktamız budur. Sağlam duralım. Devletimize sahip çıkalım. Devlet bir kere kurulur, bunu elden götüren insanlar esir ve azınlık olmaya, kolonize edilmeye mahkumdurlar. Biz koloni idaresinden çıktık, devletimizi kurduk. Bu devleti pazarlık masasında kimseye kaptırmayız. Egemenlik ve devlet statüsü esastır" diye konuştu.


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=366