Erdoğan: ''Kıbrıs'ı vermez isek bizi AB’ye almazlar !'
Tarih: 6.03.2003 Saat: 23:07
Konu: Derin Haber


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, *****hurbaşkanı Rauf Denktaş’a Kıbrıs sorununun çözümü olmadan AB üyeliğinin çok zor gözüktüğünü söyledi. Denktaş ise tek başına karar veremeyeceğini bildirdi.

Çankaya Köşkü’ndeki Kıbrıs zirvesi için Türkiye’ye gelen KKTC *****hurbaşkanı Rauf Denktaş ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan biraraya geldi. Erdoğan görüşmede, “Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye’nin AB’ye girişi konusunda kesin garanti olmayacak ama çözülemezse bizi AB’ye almaları çok zor” dedi.
KKTC *****hurbaşkanı Denktaş ile AKP lideri Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın taraflara sunduğu 3. planı değerlendirdi. İlginç diyaloglara sahne olan görüşmede Tayyip Erdoğan, Denktaş’a “Adada çözümü biz önerdik. Ama formülünü söylemedik. Bir sorun olduğu kesin ve bu sorun çözülmeli. Belki Kıbrıs konusunun çözümü Türkiye’nin AB’ye girişi için kesin kriter olmayacak. Ama eğer çözülemezse bizi AB’ye almayacaklar” dedi.
Rauf Denktaş ise bu sözler üzerine Annan’ın getirdiği 3. planın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu plan taraflara empoze ediliyor. Aslında Rumlar da bunu kabul etmiyor. Bütün bunlara rağmen iki toplumu biraraya getirmek kaos yaratacaktır” diye konuştu.
Görüşme sırasında Tayyip Erdoğan’ın Lahey’den çözümsüzlük çıkması durumunda sonuçlarına hem Kıbrıs’ın hem de Türkiye’nin katlanacağını hatırlatması üzerine Denktaş’ın, “Ben bu konuda tek başıma karar vermem. Türkiye de karar versin. Böyle önemli bir kararda Türkiye’nin de katkısı olmalı” dediği öğrenildi.

GÖRÜŞLERİ ÖRTÜŞMEDİ
Erdoğan, Denktaş ile aralarındaki görüş ayrılığı konusunda ise, “Her konuda görüşlerin örtüşmesi hiç bir zaman mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.
KKTC *****hurbaşkanı Rauf Denktaş, Çankaya Köşkü’nde Kıbrıs sorununun ele alınacağı zirve öncesinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan AKP lideri Erdoğan, Çankaya Köşkü’ndeki zirvede alınacak kararın, Denktaş’ın tavrında belirleyici olacağını belirtti.Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=465