ABD için sonun başlangıcı...
Tarih: 9.04.2003 Saat: 00:21
Konu: Derin Haber


Halis Çelebi Şarkul Avsat gazetesinde yazdı: Fransız tarihçi Emmanuel Todd, 1976 yılında Sovyetler Birliği'nin yıkılışını haber veren "Yıkılmadan Önce" başlıklı etkileyici bir kitapla herkesin karşısına çıkmıştı...
Şimdi ise 'Evrensel Amerikan Gücünün Ölüm İlanı' başlığını taşıyan yeni bir kitapla bizleri şaşırttı


Alman Der Spegel dergisinin geçenlerde kendisiyle yaptığı söyleşide ABD'nin süper güçlerin çöküş hastalığının bütün özelliklerini barındırdığını, içten bir çözünürlük yaşadığını ve tedrici olarak askeri oligarşik güç tarafından yönetildiğini belirtiyor Todd.
ABD dünyanın en büyük ekonomik devi. Dünya nüfusunun yüzde 4.5'ine sahip ve dünya ekonomisinin yüzde 31'ini üretmekte. En fazla Nobel ödülü alan bilim adamına ve Yunan tanrılarının babası Zeus'un bile hayal edemeyeceği kadar güçlü bir savaş makinesi var. Şayet iş güce kalacak olsa ABD, Irak'ı bütün nüfusuyla birlikte üç saat içerisinde yerle bir eder, ancak günümüz tarihinin denklemi Timurlenk ve Neron dönemindeki gibi değil. Saddam'ın boynunu kurtaran da bu denklem zaten. Bugün uluslararası savaş karşıtlığı, Avrupa merkezli yeni barış ekseni, Saddam'ın elindeki kitle imha silahlarından daha etkili.
Der Spiegel'in söz konusu sayısındaki bir analizde ABD'deki ekonomik krizin önümüzdeki 10 yıl içerisinde 500 milyar dolardan 1.8 trilyon dolara çıkacağı ifade ediliyor. Bu tespit, birkaç yıl önce Harry E. Figgie ve Gerald Swanson'un 'Amerika'nın İflası' (The Coming Collapse of America and How To Stop It) adlı kitaplarında yer alan endişeyi hatırlatmakta.
Acaba bizler insanlığın tanıdığı en büyük imparatorluğun gerileyişine ve Amerikalı tarihçi Paul Kennedy'nin de işaret ettiği üzere ikinci dereceden bir devlete dönüşmesine şahit olacak mıyız? Geçen 500 yıldaki bütün süper güçler aynı hastalığa, yani emperyalist yayılmacılık hastalığına yakalandı ve aynı sebeple tarihe gömüldü. ABD aynı anda yeryüzünün bütün cephelerinde
savaşıyor, silahlanmaya ve savaşlara ayırdığı harcamalar kendisinden sonraki 10 ülkenin askeri harcamalarını aşıyor. ABD savaş teknolojisine 329.1 milyar dolar ayırırken, Rusya 65, Çin 47, Japonya 40.3, Britanya 35.4, Fransa 33.6 ve Almanya 27.5 dolarlık bir bütçe ayırıyor.
Robert Graine 'Gücün Kuralları' kitabında 47'nci kural başlığı altında
"insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlike 'büyüklenme, kendine aşırı
güven ve gerekenden daha fazla öteye gidip düşmanlar edinmektir'. Başını döndüren başarıyı isteme. İmparatorlukları öldüren genişleme arzusu gibi duygulardır" ifadesine yer veriyor.
Tarih bizlere önceki milletlerin yaşadıkları olayları anlatır ve ABD'den önce de birçok millet helak oldu, medeniyetler tarihten silindi. Medeniyetlerin ve süper güçlerin ölüm kuralını ilk kez 1829'da Fransız Sadi Carno eliyle formüle edilen dinamizmin ikinci kuralı düzenler. Bu kuralın adı biyolojide yaşlılık, kimyada çözülme, sosyolojide bozulma ve tarihte çöküştür.
ABD'nin sonu Arap diktatörlüklerinin de sonu demektir. Zira Irak'ta 1963 Baas darbesine destek çıkan, İran'la savaşında Halepçe ve Fav'da kulanılan kimyasal serpintiler de dahil en ileri askeri teknolojiyi veren de ABD'dir. 1990 yılında Bağdat Büyükelçiliği aracılıyla Kuveyt'i işgali durumunda bağımsız kalacağını belirterek kendisine ihanet eden de. Irak'ın durumu tıpkı zehirli peyniri yutan fare gibi.
ABD, Irak'ı işgal edip Irak'tan ilerisine gidebilir, petrolü kontrolüne alabilir, petrol fiyatlarını belirleyebilir ve bölgenin haritasını yeniden çizebilir ancak kandaki panzehir gibi direnişle karşılaşacak ve nihayetinde gidecek. Geriye, başını isteyen devletlerin kuşatmasındaki Siyonist devlet kalacak, Salahaddin ve Haçlıların hikâyesinde olduğu üzere tarih tekrarlanacak. O yüzden üzülmemeli ve hep iyi yönde yürüyen tarihin bu kuralını müjdelemeli. (Şark ül Evsat, 2 Nisan 2003) sonsaniye


Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=730