Kuzay Irak’ta 5 bin silahlı terörist var
Tarih: 8.05.2003 Saat: 00:05
Konu: Derin Haber


GENELKURMAY İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in, ''TSK'nın liderlik görevini yapmadığına'' ilişkin sözlerini “sağlıksız değerlendirmeler” olarak nitelendirdi.

Büyükanıt, TSK'nın kendine düşen görevi her zaman usulüne uygun olarak yerine getirdiğini söyledi.
30 Nisan'da Org. Myers'ın Org. Hilmi Özkök'ü aramadığını, bu çerçevede Türk askerinin Kuzey Irak'tan çekilmesine yönelik bir durum görmediğini de belirten Büyükanıt, “Bölgede 5 bin silahlı terörist var ve hedefleri Türkiye. Güvenlik ortamı sağlandıktan sonra zaten Irak'ta ne işimiz var” diye konuştu. »»»

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Wolfowitz'in açıklamalarını değerlendirdi.
Orgeneral Büyükanıt, "Meclis'e gitmiş bir tezkereden sonra Silahlı Kuvvetlerin herhangi bir girişimde bulunması demokratik bir ülkede normal mi? sağlıklı bir değerlendirme değil ama saygı duyuyorum" dedi.
Türk birliklerinin Irak'ın Kuzeyi'nde bulunmasını, PKK-KADEK terör örgütünün buradaki varlığına bağlayan Büyükanıt, "Terör örgütü Kuzey Irak'ta varolmaya devam ediyor. oradaki güvenlik ortamı merkezi Irak yönetimi tarafından sağlandıktan sonra zaten Irak'ta ne işimiz var" diye konuştu.
55'nci bağımsızlık günü dolayısıyla İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinin düzenlediği resepsiyonuna katılan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
Büyükanıt'a, Wolfowitz'in açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları ifade etti:
"Hükümete ait olanlara benim yorum yapmam doğru değil, ama askeri ilgilendiren bölümü var, liderlik görevini yerine getiremedi diyor. ben onu anlayamadım liderlik görevini derken kimi kastediyor. Çünkü daha önceden MGK'da bu konu görüşüldü.Silahlı Kuvvetler liderlik görevini yerine getirdi. Meclis’e gitmiş bir tezkerede ondan sonra silahlı kuvvetlerin herhangi bir girişimde bulunması demokratik bir ülkede normal olur mu sağlık bir değerlendirme olarak görmüyorum. Ama saygı duyuyorum. Böyle düşünüyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman kendine düşen görevi demokratik yollarla usulüne uygun yapar yerine getirir şimdiye kadar getirmiştir şimdiden sonrada getirir."
Orgeneral Büyükanıt, bir soru üzerine, 30 Nisan'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü aramadığını, bu çerçevede Türk askerinin Kuzey Irak'tan çekilmesine yönelik bir durum görmediğini söyledi.
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Kuzey Irak'ta şu anda 5 bine yakın silahlı terörist bulunduğunu ve bunların hedefinin Türkiye olduğuna dikkati çekti.
Türkiye'nin güvenlik mülahazalarının Kuzey Irak'ta her zaman varolduğunu ve bunun devam ettiğini bildiren Büyükanıt, şöyle konuştu;
"Oradaki güvenlik ortamı merkezi Irak yönetimi tarafından sağlandıktan sonra, zaten Kuzey Irak'ta ne işimiz var? Şimdi hudutlarımızı biraz daha ilerden koruyabilmek için, 1997'den beri oradayız. Oradaki tehlike ortadan kalktıktan sonra, Kuzey Irak'ta hiçbir işimiz yok. Orada olmamız, tamamen PKK/KADEK terör örgütünün varlığından kaynaklanıyor."
Büyükanıt, bir soru üzerine, Irak'ta kaotik bir ortam bulunduğunu belirterek, ABD üst düzey yetkilileriyle temas halinde olduklarını kaydetti.
Şu anda bir sıkıntının olmadığını, ancak koşulların her gün değişebildiğine işaret eden Büyükanıt, Wolfowitz'in İncirlik Üssü'ne ilişkin ifadelerinin hatırlatılması üzerine de, ABD ile Türkiye arasında ekonomik ve askeri işbirliği anlaşması bulunduğunu söyledi.
Orgeneral Büyükanıt, "Bu hala yürürlükte. Muharip unsurları olmasa bile bakım unsurları var" dedi.
Türkiye ile ABD'nin 50 yıldır stratejik ortak olduğuna dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, bu ortaklığın Irak konusunda değişmeyeceğini belirterek, "Türkiye ile ABD, askeri manada işbirliğine devam edecek. ABD de devam edecektir. Buna kesinlikle inanıyorum" diye konuştu.
Orgeneral Büyükanıt, son olarak, bütün sorunların aşılabileceğini belirtti ve "Aşılmaması için hiçbir neden yok" ifadesini kullandı.Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=954