BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET DURAN ÖZHORTA 
4 KASIM 1979 
   Adana’nın Arıklı köyündendi. 45 yaşında olup evli ve 5 çocuk babasıydı. Adana’nın Denizli mahallesinde bulunan Zorlu Fırını önünde komünistler tarafından vurularak ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılırken yolda şehid oldu. Daha önce de komünistlerce defalarca saldırıya uğramışlar bir defasında  da evleri yakılmıştı. Yeğeni Mustafa Karacan bir yıl önce komünistlerce şehit edilmişti. Cenazesi Adana Asri Mezarlığı’nda defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET EVCİMEN 
   İstanbul Bakırköy Yenimahalle semtinde oturuyoru. 25 yaşındaydı. Bakırköy lisesinden mezun olmuştu. Basit bir suçtan dolayı polis tarafından aranıyordu. Olay günü Bakırköy Çamlık semtinde Sultan Oteli önünde polisler tarafından yakalanmak istenirken giriştiği silâhlı çatışma sırasında aldığı yirmiden fazla kurşun yarasıyla delik deşik edilerek şehid düştü. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET FAZIL KURDOĞLU 
ARALIK 1979 
   Erzurum'luydu. İstanbul’da Kadırga semtinde kalmaktaydı. 23 yaşındaydı. Hoy-Der folklor derneğinin ikinci başkanıydı. Kadırga semtinde komünistler tarafından silâhla vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET GÖKOĞLU 
28 TEMMUZ 1980 
   Kayseri’nin Sarız İlçesine bağlı Yaylacı köyündendi. Ailece Adana’nın Kiremithane Mutlu mahallesinde oturuyorlardı. 34 yaşında olup Adana MHP İl Yönetim Kurulu üyeliği görevindeydi. 1980 yılı Ramazan ayında olay günü mutlu mahallesinde bulunan bir camiden Teravih namazından dönerken komünist militanlar tarafından pusuya düşürülerek kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET İLKER 
1980 
   Antakyalıydı. İskenderun’da kurtuluş mahallesinde oturuyordu. 34 yaşındaydı. Evli ve çocuk sahibiydi Kunduracılık yapıyordu. 1980 Ramazan ayında iftara yakın bir saatte dükkanını kapatıp evine dönerken, evinin bulunduğu sokakta pusu kuran komünistler tarafından kafasına ateş edilmek suretiyle şehid edildi. Cenazesi İskendurun Karaağaç mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET KARAMAN 
23 HAZİRAN 1979 
   Tokat’ın Niksar kazasına bağlı Lâdik nahiyesindendi. 25 yaşındaydı. İstanbul’da Kumkapı Tevfik Kurt İlkokulu’nda müstahdemlik yapmaktaydı. Beyazıt semtinde Ordu caddesi üzerinde bulunan Molla Kıraathanesi’nde ülkücü hemşehrileri Salih Tuncer ve Cemalettin Karaaslan ile birlikte oturdukları sırada komünist militanlar tarafından yerleştirilen tahrip gücü çok yüksek saatli bir bombanın saat 17.30 sıralarında infilâk etmesiyle birlikte şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. Aynı olayda 48 ülkücü de çeşitli yerlerinden yaralandı. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET KERSE 
30 OCAK 1983 
   Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Hacar köyündendi. 1979 yılında bir suçtan dolayı tutuklanarak konulduğu cezaevinde dört yıla yakın yattıktan sonra 12 Eylül adaletinin kurbanı olarak Gaziantep Cezaevin’de sabaha karşı asılarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET LEVENT PAMUKÇU 
28 ARALIK 1979 
   Nevşehir'liydi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi son sınıf öğrencisiydi. 21 yaşındaydı. Bakırköy’de ailesiyle birlikte kalıyordu. Cuma günü kendilerine seyyar gazete satıcısı süsü vererek kapılarını çalan komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET MELEK 
ARALIK 1979 
   İzmir Eşrefpaşa’da pastahane işletiyordu. 35 yaşındaydı. Komünistler tarafından işyerine yapılan baskın sırasında kurşunlanarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET METİN İZLER 
6 HAZİRAN 1980 
   İstanbul-Bakırköy’de oturuyor ve Türk-Petrol Sendikası’nın İcra Kurulu üyesi ve Teşkilâtlandırma Genel Sekreterliği görevini yapıyordu. 44 yaşında, evli ve iki kız çocuğu babasıydı. Sabah işe gitmek üzere evinden çıktığında evinin 100 metre kadar ilerisinde yolunu kesen komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET SALMAN 
9 SUBAT 1980 
   Ağrı’lıydı. Ağrı’da Yeni Van Yolu üzerinde oturuyordu. İnşaatçılık yapıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Komünistler tarafından şehid edilen Ağrı MHP il başkanlarından İsa Erarslan’ın cenazesinden dönerken Ağrı Belediye İşletme Binası önünden geçtiği sırada, binada gizlenmiş komünist militanların binanın pencerelerinden ateş açmaları neticesi şehid oldu. Cenazesi Ağrı’da toprağa verildi.
 
Geri | İleri