BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET SARPKAYA  
1979  
Hatay’ın İskenderun ilçesindendi. 18 yaşındaydı. Sağır ve dilsizdi. İskenderun’un Dumlupınar mahallesinde oturuyordu. 1979 yılı Kurban Bayramı’nın son günü, Dumlupınar mahallesine baskın için gelen komünist militanları fark ederek arkadaşlarını bu saldırıdan haberdar etmek için girdiği bir evden çıktığı sırada kurşun yağmuruna tutularak ağır yaralandı. Böbreğine isabet eden tek kurşunun meydana getirdiği harabiyet sebebiyle 4 gün sonra şehadete erişti. Cenazesi İskenderun Karaağaç Mezarlığı’na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET SERDAR TANRITANIR  
26 ARALIK 1978  
Adana’nın Sümerevleri mahallesinde oturuyordu. 18 yaşındaydı. Olay günü Yurt mahallesinde bulunan arkadaşlarının yanına gittiği bir sırada oturduğu pastahane komünist militanlar tarafından kurşunlandığında vurularak şehid oldu. Aynı olayda Hasan Koç adlı bir arkadaşı da şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET TEKİN 
13 AĞUSTOS 1979  
Bingöl’lüydü MHP’li Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in kardeşiydi. Olay günü annesi ve ağabeyi ile birlikte bir ziyaretten döndükleri sırada pusuda bekleyen komünist militanlar tarafından annesi ve ağabeyi ile birlikte kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Bingöl’de toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET TEVFİK PAMPAL 
22 EKİM 1978  
Adana Ülkü-Bir Derneği başkanı olup öğretmenlik yapıyordu. Kanalköprü mahallesinde ikamet etmekte olup, evli ve çocuk sahibiydi. Sabah görevine gitmek üzere geldiği otobüs durağında kendisini bekleyen komünistlerce vurularak şehid edildi. Cenazesi Adana Asri Mezarlığı’nda defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AHMET YÜCELKAYA  
20 MAYIS 1978  
Sivas’lıydı. İstanbul Beşiktaş’ta oturuyordu. Beşiktaş MHP İlçe Teşkilâtı muhasipliği görevindeydi. 30 yaşındaydı. Olay günü parti binasını basan komünist militanlar tarafından alnına silah dayanıp ateş edilerek şehid edildi. Cenazesi İstanbul Arnavutköy’de toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AKIN ATALAY 
7 EKİM 1978  
Elazığ’lıydı. 24 yaşında olup ailece Elazığ’da oturuyorlardı. İstanbul İktisat Fakultesi’nden mezun olduktan sonra memleketine daha yeni dönmüştü. Babasına ait iş yerinde bulunduğu sırada işyerine silahlı baskın düzenleyen komünist militanlarca kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Elazığ’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALAATTİN GÜNDÜZ  
16 ARALIK 1979  
Uşak’lıydı. Dokuma işçiliği yapıyordu. Doğom dolayısıyla hastanede yatmakta olan hanımını ziyaret için sabahın erken saatlerinde işyerinden ayrılıp hastaneye giderken yolda pusu kurmuş bekleyen komünist katillerin silâhlı saldırısına uğradı. Vucuduna isabet eden 27 kurşunla şehid düştü. Şehid düştüğü gün doğan oğluna Alaattin adı verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALAATTİN GÜVENLER 
29 KASIM 1978  
Gaziantep’in Kilis kazasından olup ailece orada oturuyorlardı. 17 yaşında Kilis Öğretmen Lisesi öğrencisiydi. Babasına ait tuhafiyeci dükkânında çalışıyordu. Gece vakti evlerine gitmek üzere Kilis Şehitler Abidesi’nin önünden geçtiği bir sırada arkasından yaklaşarak silâhıyla ateş açan bir komünist katil tarafından boynuna isabet eden tek kurşunla şehid edildi. Cenazesi Kilis’te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ ALPER DEMİR  
30 HAZİRAN 1979  
Ankara Keçiören Mecidiye mahallesinde oturuyordu. Yüksek Okul öğrencisi olup, 23 yaşındaydı. Ankara ÜGD yönetim kurulu üyesiydi. Ankara Bahçelievler’de bulunan MHP Genel Merkezi ve MİSK Eğitim ve Kültür Sitesi bir gurup otomobil ve motorsikletlere binmiş silahlı komünist militanların saat 20.45 sıralarında saldırısına uğradığında bina önünde bir arkadaşıyla beklerken vurularak ağır yaralandı. Tıp Fakultesi Hastanesi’ne kaldırıldıysa da kurtarılamıyarak şehid oldu. Cenazesi Ankara Karşıyaka mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ AVŞAR 
10 NİSAN 1977  
Adana’nın Bahçe ilçesine bağlı Arılıkaş köyündendi. 26 yaşında olup, evli ve üç çocuk babasıydı. Köyünde oturuyor ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işçi olarak çalışıyordu. Olay günü işe gitmek için köy meydanında araba beklerken sat 08.30 sıralarında komünist bir militanın silahlı saldırısına uğruyarak şehid edildi. İskenderun Ülkücü İşçiler Derneği’nde ve Çelik-İş Sendikası İskenderun şubesinde görevliydi. Cenazesi köyünde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ BAKIR 
Hatay’ın İskenderun kazasındandı. 25 yaşındaydı. Evli ve bir çocuk babasıydı. İskenderun’un Dumlupınar mahallesinde oturuyordu. 12 Eylül sonrası asılsız suçlamalarla emniyete alınarak çeşitli işkencelere maruz kalmıştı. Tutuklanarak gönderildiği İskenderun Kapalı Cezaevi’nde  de başta cezaevi müdürü olmak üzere gardiyanların sürekli olarak eziyet ve baskıya dayanan düşmanca tutumları sebebiyle ağır derecede hastalanmıştı. Tedavi olmasına müsade edilmediği gibi tekrar emniyete alınmıştı. Orada başlayan yeni işkenceler sebebiyle komaya girdi, acil olarak hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılmayarak hastanede şehid oldu. Cenazesi İskenderun Karaağaç Mezarlığı‘nda toprağa verildi.  
(Not: Metin Göktepe ismini dillerden ve medyadan düsürmeyen itler,  ALİ BAKIR ve digerleri gibi aylarca işkenceye maruz kalarak şehid edilen binlerce Ülkücüleri bir kere dahi olsun dile getirsinler.)
 
 Geri | İleri