BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALPER TUNGA UYTUN 
13 NİSAN 1979 
Tunceli’nin Çemişkezek kazasından olup, 24 yaşındaydı. Ankara-Keçiören Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisine girmişti. Şehadeti sırasında bu okulun son sınıf öğrencisiydi. Ailece İstanbul-Erenköyde oturmaktaydılar. Okulun öğrenci derneği başkanıydı. Olay günü arkadaşlarıyla birlikte Cuma namazını kılmak için gittikleri okul yakınında ki bir camiden çıkarken cami önünde bekleyen bir grup komünist militanının (piçinin) saldırısına uğrayarak bıçakla üç yerinden ağır yaralandı. Acilen Beykoz Devlet Hastanesi’ne oradan da Paşabahçe’de başka bir hastaneye kaldırıldıysa dayapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi İstanbul Çengelköy mezarlığına defnedildi. Cami önünde bıcakla vurulduğunda camiden çıkan ve olayı tepkisiz seyreden cemaate hitaben söylediği ibret verici „Bir müslümana saldırılıyor. Hiç biriniz müdahale  etmiyorsunuz. Böyle giderse korkarım yakında sizler de aynı akıbete uğrarsınız..!“ sözleri daha sonra gerçekleşmiş ve bu caminin cemaatinden bir çok insan komünistler tarafından saldırıya maruz kalmıştır. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ARİF ÜZÜM 
12 ARALIK 1979 
İstanbul-Zeytinburnu Tepebağ mahallesinde oturuyor ve aynı mühitte kasaplık yapıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. 30 yaşlarındaydı. Olay günü kasap dükkânını basan komünist militanlar tarafından vurularak şehid edildi. Kardeşi de ülkücülük suçundan cezaevine girmişti. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ARİF YILMAZ 
14 AĞUSTOS 1978 
Kayseriliydi. Ailece Kayseri’nin Hürriyet mahallesinde oturuyorlardı. 21 yaşında, evli ve şehadetinden sonra dünyaya gelen Gül adı verilen bir kız çocuğu oldu. Kayseri Eğitim Enstitüsü birinci sınıf öğrencisiydi. 1978 yılı Ramazan ayında okuldan çıktıktan sonra ülkücü grupla birlikte evine giderken yolda pusu kuran komünist militanların açtıkları yaylım ateşi sırasında kafasıan isabet eden tek kurşunla ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da  kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Ankara’dan getirildikten sonra Kayseri Asri mezarlığında toprağa verldi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ARSLAN KARAKAYA 
7 TEMMUZ 1979 
Samsun’un Kavak ilçesindendi. 27 yaşında, evliydi ve Samsun’un Hastanebaşı semtinde oturuyordu. Geçimini taksi şoförlüğü yaparak sağlıyordu. Olay günü, ülkücü arkadaşlarıyla birlikte hastanede yatan bir arkadaşını ziyaretten dönerken, Devlet Hastanesi yakınlarında pusu kuran komünist militanların bindikleri taksiyi kurşun yağmuruna tutmaları neticesinde şehid oldu. Cenazesi Samsun’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ASLAN SİVRİ 
8 KASIM 1979 
Dok-Gemi İş Sendikası yöneticilerinden olup, İstanbul Hasköy’de Çıksalın mahallesinde oturuyordu. 55 yaşında evli ve çocuk sahibiydi. Hasköy’de komünistlerin saldırısına uğrayarak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ATALAY ÇAKIR 
30 TEMMUZ 1979 
Balıkesir’liydi. Balıkesir’de Sakarya mahallesinde oturuyordu. 20 yaşlarındaydı. Liseyi yeni bitirmişti. Balıkesir ÜYD Yönetim Kurulu üyesiydi. 1979 yılı Ramazan ayında bir gün mahallelerinde bulunan Sakarya Camiine giderken Bağlar caddesinde komünist bir militanın silâhlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Cenazesi Balıkesir Başçeşme mezarlığına defnedildi.  Girdiği ünüversite imtihanlarından Hukuk Fakultesini kazandığına dair bir belge şehadetinden bir gün sonra gelmişti. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AYDIN DEMİRKOL 
22 MART 1981 
Malatya’lıydı. 24 yaşında olup, Malatya Sümer Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Ülkü-Bir mensubuydu. 21 Mart 1981 tarihinde gece ifadesine başvurulacağı gerekçesiyle Malatya’daki evinden polis ve askerler tarafından alınark götürüldükten sonra gördügü ağır işkenceler neticesi meydana gelen iç kanamalar sebebiyle şehit oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AYHAN YAZICI 
11 OCAK 1980 
Trabzon’luydu. İstanbul-Zeytinburnu Yeşiltepe mahallesinde oturuyordu. 17 yaşında olup İhsan Merci Lisesi üçüncü sınıf talabesiydi. Okulunda ülkücü grubun başkanlığını yapıyordu. Olay günü sabahleyin okuluna gitmek üzere evinden çıktıktan az sonra yolunu kesen komünist militanlarca vurularak ağır yaralandı. O haliyle evlerini sığınmak isterken peşi sıra gelen komünistler tarafından tekrar kurşunlanmak suretiyle evlerinin kapısında şehid edildi. Daha önce de komünistlerin çeşitli saldırılarına uğramıştı. Şehadetinden sonra sırtında 14 kurşun yarası tespit edildi. Cenzesi Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AYŞE ÇETİNKAYA 
12 HAZİRAN 1980 
Adana’da Yürttaş İplik Fabrikası’nda işçi olarak çalışıyordu ve MİSK işçi temsilciliği yapıyordu. 31 yaşındaydı. Olay günü akşam evinde oturduğu bir sırada kapısını açtıran komünist katiller tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Adana Asri Mezarlığı’nda defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN AYTEKİN TAŞÇI 
14 OCAK 1977 
Aydın’lıydı. İstanbul’da Aydın Öğrenci Yurdu’nda kalıyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyordu. Olayünü Beyazıt meydanından yürürken yanına yaklaşan üç komünist militan tarafından kimlik kontolü yapıldıktan sonra kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Aydın’da toprağa verildi.
 
Geri | İleri