BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ MUHİTTİN NARİÇ 
4 AĞUSTOS 1980 
İstanbul- Mecidiyeköy’de ailece oturmaktaydılar. Babası Hergün Gazetesi’nin sahiplerindendi. Olay günü dükkânlarınını basan komünist katiller  tarafından kardeşiyle birlikte kurşunlanarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ OSMAN DEVECİOĞLU 
HAZİRAN 1979 
İstanbul-Çeliktepe semtinde oturuyordu. Çeliktepe’de annesiyle birlikte giderlerken komünistlerin silâhli saldırısına uğradı. Aldığı kurşun yaraları sebebiyle olay yerinde annesinin kolları arasında şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ RIZA ALTINOK 
24 HAZİRAN 1980 
Aydın’ın Çine kazasıan bağlı Gökkaya köyündendi. Silihlı Kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra sağlık sebebiyle Önyüzbaşı rütbesinden ayrıldı. Evli ve iki çocok babasıydı. 58 yaşındaydı. İstanbul Gaziosmanpaşa MHP İlçe başkanlığı yapıyordu. Rami semtinde ailece oturuyorlardı.Olay günü saat 12.45 sıralarında evine giren biri kız dört komünist militan tarafından eşi ve kızıyla birlikte şehid edildi. Cenazesi Şişli Camiinde kılınan öğle namazından sonra Bebek’teki Aşiyan mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ RIZA SARAN 
İstanbul Hasköy semtinde Çıksalın mahallesinde oturuyor ve aynı mahallede bir bakkal dükkanı işletiyordu. 50 yaşlarında olup, evli ve çocuk sahibiydi. Mahallenin MHP’li muhtar adayıydı. Komünistler tarafından bakkal dükkânına yapılan silâhlı saldırı neticesi vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ SÜNNETÇİ 
23 OCAK 1980 
İstanbul-Şişli MHP İlçe yönetim kurulu üyesiydi. Şişli’de bir fabrikada mühendis olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü fabrika yakınında pusu kuran üç komünist militan tarafından vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ TEZDOĞAN 
27 MART 1979 
İstanbul-Eyüp MHP İlçe teşkilatının kurucularından olup, yönetim kurulu üyeliği yapmaktaydı. Eyüp Pazariçi semtinde oturuyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Eyüp MHP İlçe binasının altında camcılık yapıyordu. Bir kamyonete dolarak gelen komünist militanlarca dükkanın içinde kurşun yağmuruna tutularak şehid edildi. Aynı saldırganlar parti binasını da bombaladılar. Cenazesi Eyüp Mezarlıgına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ UZUN 
30 AĞUSTOS 1980 
Gümüşhane’nin Bayburt kazasındandı. İstanbul-Bakırköy’de oturuyor, işçi olarak çalışıyordu. Olay günü Bakırköy Bahçelievler semtinde Yayla durağı yakınında bulunan bir kuru temizleme dükkânına elbiselerini almak için yanındaki arkadaşlarıyla birlikte giderken komünist bir katilin silâhlı saldırısına uğradı. Yaralanıp yere düşünce, yanındaki arkadaşlarıyla birlikte kafalarına ateş edilmek suretiyle şehid edildiler. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ YAŞAR GÜNAYDIN 
7 KASIM 1979 
İstanbul-Zeytinburnu Yenidoğan mahallesinde oturmaktaydı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde komiser muavini olup, POL-BİR üyesiydi. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü sabahı görevine gitmek için otomobiline bindiği bir sırada pusu kurmuş olan komünistlerce kurşunlanarak şehid edildi. Şehadetinden önce silahına davranmak fırsat bulduğunda terörist,katil saldırganlardan birini yaralıyarak ele geçmesini sağladı. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ YAŞAR 
AĞUSTOS 1980 
Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesine bağlı Dayılı köyünden olup, 45 yaşındaydı. Ankara’nın Türközü Bağcılar mahallesinde oturmaktaydı, evli ve çocuk sahibiydi.  Emniyet Müdürlüğü’nde bekçi olarak görev yapıyordu. Olay günü sabahleyin göreve giderken  Bedamlıdere Trafo Durağında bir gurup komünistin saldırısına uğrayarak şehid edildi. Cenazesi Karşıyaka mezarlığına defnedildi. Oğlu şehadeti sırasında ülkücü olduğu için aranıyordu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ALPARSLAN GÜMÜŞ 
3 KASIM 1975 
Afyon’un Bolvadin kazasındandı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü 2.sınıf öğrencisiydi. Yıldırım Beyazıt Öğrenci Yurdu’nda kalıyordu. 22 yaşındaydı. Olay günü okula geldiğı bir sırada okulun önünde önceden bekleyen otuz-kırk kişilik komünist gruptan otamatik silâhlarla açılan yaylım ateşi sırasında başından aldığı kurşun yarası sebebiyle ağır yaralandı. Hacettepe Hastanesine kaldırılarak acilen beyin ameliyatına alındıysa da, kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Bolvadin’de toprağa verildi.
 
Geri | İleri