BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR GİZLİGÖL 
Şanlıurfa’nın Siverek kazasıan bağlı Büyükgöl köyündendi. Aynı köyde otruyorlardı. 20 yaşındaydı. Köylerini basan  Kürtçü komünistlerle giriştiği silahlı çatışma sırasında  aldığı kurşun yaraları sebebiyle şehid oldu. Cenazesi Büyükgöl köyü mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR KOÇ  
8 MAYIS 1980 
Tokat’lıydı. Ailece Ankara-Akdere Karşıyaka mahallesinde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup lise mezunuydu. Karşıyaka mahallesinde Ticaret Odası ilkokulu önünde durakta sabah işe gitmek için beklerken dört komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ŞENDİLMEN 
29 HAZİRAN 1979 
İstanbul-Zeytinburnu MHP ilçe başkanlığını yapıyordu. İstanbul-Bakırköy’de oturuyordu. 40 yaşlarında evli ve çocuk sahibiydi. Avukatlık yapıyordu. Olay günü evinden çıkıp yanında oğlu ve oğlunun bir arkadaşı olduğu halde otomobiline binip uzaklaşırken komünist militanların evlerinin yakınında kurdukları pusuda kurşunlanarak şehid oldu. Otomobilde bulunan oğlu ve oğlunun arkadaşı ağır yaralandı. Zeytinburnu MHP İlçe Seçim Kongresi’nde parti yetkililerinden  birinin „Biz buraya başkan değil, şehid adayı seçiyoruz..“ şeklindeki konuşmasına rağmen aday olarak başkan seçilmişti. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ŞİMŞEK 
1980 
Kırşehir’in Hacıbektaş ilçesindendi. İzmir Tariş İplik  fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Ailece ülkcüydüler. Evli ve iki çocuk babası olup, İzmir’in Bayraklı semtinde oturuyordu. Evinin önünde komünistlerin silahlı saldırısı sonucu sehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR YÜCEL 
8 MAYIS 1979  
Aslen Kahramanmaraş’lıydı. Kendisi Kastamonu’da doğup büyümüştü. Bursa’da Çınar Lisesi’ne öğretmenlik yapıyor ve Davutkadı mahallesinde oturuyordu. 33 yaşında evli ve beş aylık bir kız çocuğu babasıydı. Ülkü-Bir mensubuydu. Olay günü görev yaptığı okuldan akşamüstü iki öğretmen arkadaşıyla birlikte evine dönerken bindikleri otomobilin içerisinde komünist katiller tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Kastamonu’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BERCİS SEDEN 
14 EYLÜL 1979  
Gaziantep Hükümet Tabibliği görevini yaparken Nizip’te bulunan bir hastayı muayeneden döndüğü bir sırada yolda pusu kurarak bekleyen komünist militanların açtıkları yaylım ateşi neticesi makam şöförü ile birlikte vurularak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BİLAL AKBEl 
12 EKİM 1979  
Eskişehir Fevzi Çakmak mahallesinde oturuyordu. 19 yaşındaydı. CHP iktidarı döneminde Motor Meslek Lisesi’nden atılmıştı. Olay günü bir ülküdaşıyla evine giderken daha önce kendisini tehdit eden bir komünistle karşılaşmış, çıkan tartışmadan sonra evine giderken komünistin evden aldığı silâhla ateş etmesi neticesi karnından aldığı beş kurşunla yaralanmıştı. Ameliyatla beş kurşundan dördü çıkarılmış, son  kurşunu almak için yapılan ikinci ameliyatta ilk ameliyat sonucu bağırsaklarının yanlış dikildiği anlaşılmış ve tedavi altına alınmıştı. Fakat iki ay sonra kurtarılamıyarak şehid oldu. Cenazesi Ankara Numune Hastanesinden alınıp Eskişehir’de toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BİLAL ARLI 
16 HAZİRAN 1979  
Samsun’un Kavak ilçesinden olup, 18 yaşındaydı. Samsun’da Çarşamba mahallesinde ailece oturuyorlardı. Erzurum Akşam Ortaokulu öğrencisiydi. Samsun’da bulunduğu bir gün Mecidiye caddesinde Konak sineması yakınındaki bir eczanenin önünde bulunduğu sırada mitingden dönen bir grup komünistin silahlı saldırısına uğrayarak kasığından yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da kann kaybından şehid oldu. Cenazesi köyünde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BİLGE ÖZOY 
Kayseri’nin Talas Nahiyesinden ülkücü bir ailenin iki yaşındaki kız çocuğuydu. Konya’nın Karapınar ilçesine bağlı Emirgazi kasabasında lise tarih öğretmenliği yapan Ülkü-Bir mensubu babası ile ev hanımı olan annesi beraberindeyken Konya’dan bindikleri domuştan bir grup komünist tarafından indirilerek tartaklandıklarında kendisine isabet eden tekmeler neticesi olay yerinde şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BLADE AYBAS TEKİN 
11 TEMMUZ 1980  
Kahramanmaraş’lıydı. Ailesinin tek erkek çocuğuydu, evli ve şehadeti sırasında dokuz günlük olan bir oğlu vardı. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir müddet öğretmenlik yaptı. Daha sonra MISK Çelik-Sen Sendikası'nın Eğitim Genel Sekreterliği görevini başladı. Ayrıca Kale Kilit Fabrikası’nda işletme müdürü olarak çalışıyordu. Olay günü iş servis otomobiliyle giderken İstanbul Güngören semtinde komünist militanlarca otosunun silâhla taranması neticesinde yanında ki iki ülkücü arkadaşıyla birlikte şehid oldu. Cenazesi Ortaköy camiinde kılınan namazdan sonra memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN BÜLENT ALP 
İstanbul-Zeytinburnu semtinde oturuyordı. 17 yaşında olup, ailece ülkücüydüler. Hasköy-Halıcıoğlu’nda ağabeyine ait marangoz dükkanında çalışıyordu. Komünistler tarafından marangozhaneye baskın yapılarak kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Şehadetinden bir sene daha önce de yine komünistler tarafından silâh zoruyla kaçırılmış ve akıl almaz işkenceler görürken, bir fırsatını bulup ellerinden kurtulmuştu.
 
 
Geri | İleri