BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CABBAR GÜLER  
20 AĞUSTOS 1980  
Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Yazıbaşı köyündendi. 42 yaşında evli ve 7 çocuk babasıydı. Adana’nın Denizli mahallesinde oturuyor ve aynı mahallede bakkallık yapıyordu. Sabah erkenden bakkala gelen iki komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CAFER ÇİTİL 
16 MART 1979  
Sivas’lıydı. 31 yaşında, evliydi. Sivas Atatürk Lisesi’nde öğretmenlik yaparken CHP iktidarı tarafından Samsun Akşam Ticaret Lisesi’ne sürgün edilmişti. Ülkü-Bir mensubuydu. Samsun’daki görevine başlatıktan kısa bir süre sonra, olay günü akşam vakti okulun önünde komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Sivas’ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CELAL ASLAN 
HAZİRAN 1980  
Çorum’un Emirbağ köyündendi. Çorum’da Eski Ekinpazarı semtinde terzilik yapıyordu. Evli ve üç çocuk babasıydı. Çorum olaylarının başladığı gün Siğorta Hastanesi civarında bulunan evinden kardeşini aramak için çıktığında komünist militanlar tarafından kardeşinin yeri gösterilmek bahanesiyle yakınındaki bir inşaata götürüldü ve orada silahla vurularak ağır yaralandı. Çorum Siğorta Hastahanesi’ne kaldırıldıysa da, tedavi imkanlarının yetersizliği yüzünden Anakara’ya sevkedildi. Ancak kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Çorum Ulu Mezarlığı’na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CELAL ÜSTE 
13 MAYIS 1979  
Adana’nın Osmaniye ilçesine bağlı Bahçe köyündendi. Evli ve iki çocuk babasıydı. Ülkü-Bir üyesi olup, Adana Çukurova İlkokulu’da öğretmenlik görevi yapıyordu. Olay günü evinin balkonuna çıktığı bir sırada daha önceden pusu kurmuş olan komünist militanlar tarafından balkonuna ateş edilerek şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMALETTİN KARAASLAN 
27 HAZİRAN 1979  
Tokat’lıydı. Ailece Tokat’ın Devegörmez mahallesinde  oturuyorlardı. Tahsilini tamamlamak için İstanbul’da bulunuyordu. Beyazıtta bulunan Mola kıraathanesinde  hemşehrileri Salih Tuncer ve Ahmet Karaman ile birlikte sohbet ettikleri bir sırada daha önceden komünistler tarafından yerleştirilmiş bir saatli bombanın infilâk etmesiyle ağır şekilde yaralandı. Kladırıldığı hastanede 5 gün sonra kurtarılamayarak şehid oldu. Bütün vücudu simsiyaholmuştu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMAL AKBAY 
30 HAZİRAN 1978  
Ağrı’nın Patnos ilçesinde oturuyor ve MHP ilçe başkanlığı görevinde bulunuyordu. Komünistlerin silâhlı saldırısı sonucu vurularak şehid edildi. Cenazesi Patnos’ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMAL GÜLBAY 
16 MAYIS 1979  
Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Işıklı köyündendi. 45 yaşında olup, İstanbul-Hasköy’de terzilik yapıyordu. Beyoğlu MHP ilçe eski başkanlarındandı. Evli ve çocuk sahibiydi. Fikirtepe’de komünistler tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL AYDIN 
Manisa’nın Salihli kazasındandı. 30 yaşlarında olup, Manisa’nın Malta mahallesinde bakkallık yapıyordu. Olay günü komünist militanların bakkal dükkânlarına yaptıkları silâhlı baskında vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL ÇÖLLÜ 
24 HAZİRAN 1979  
Manisa’lıydı. 35 yaşında, evli ve çocuk sahibiydi. Manisa’da eczacılık yapıyordu. Aynı zamanda Manisa MHP il başkanıydı. Olay günü saat 15.00 sıralarında eczanesini basan komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Manisa’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL DOĞAN 
1972  
Gaziantep’liydi. 28 yaşında olup, evli ve çocuk sahibiydi. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde ortaokul öğretmenliği yapıyordu. Gölbaşı ilçesinde komünistlerin saldırısına uğradığı otobüsün içinde şehid oldu. Cenazesi Gaziantep’te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ ASLAN 
16 MAYIS 1980  
Tokatlıydı. 17 yaşında olup ailece Tokat’ta oturuyorlardı. Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi 2. sınıf öğrencisiydi. 16 Mayıs Cuma günü Cuma namazına gitmek üzere okulundan ayrılırken komünist militanların açrıkları ateş sırasında 3 kurşun yiyerek açır yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamayarak akşam üzeri şehadete erişti. Cenazesi Tokat’ta toprağa verildi.
 
Geri | İleri