BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ BAKTEMUR 
2.MAYIS 1982  
Malatya'nın Doğanşehir ilçesindendi. 12 Eylül mahkemelerinin adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Kapalı Cezaevi'nde  sabaha karşı asılarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ MASIR 
Eskişehirliydi. Ailece Eskibağlar Semtinde oturuyorlardı. Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinden mezun olduktan sonra Ankara'da bir müessesede çalışmaya başladı. İşyerine komünistler tarafından düzenlenen bir baskında şehit oldu. Cenazesi Eskişehir Esentepe Mezarlığı'nda toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ ŞEN 
Denizli'nin Çivril kazasındandı. İzmir Buca Eğitim Enstitüsü ögrencisiydi. Olay günü öğle vakti ülkücü arkadaşlarıyla birlikte Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünden geçtikleri bir sırada komünistlerin açtıkları ateş neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEVAT KOCA 
17 MART 1978  
Giresun'un Görele ilçesine bağlı Çanakçı kasabasındandı. İstanbul Ümraniye'de 1 Mayıs mahallesinde oturuyordu. Misk mensubuydu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü komünist militanlar tarafından diğer 4 ülkücü arkadaşı ile birlikte Ümraniye'de bulunan Taş Ocaklarına götürülerek şehid edildi.
RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET ACAR 
HAZİRAN 1980  
Bursa'lıydı. 16 yaşında olup, ailece Araba yatağı semtinde oturuyorlardı. Aynı semtte bulunan babasına ait nalbur dükkânında çalışıyordu. Olay günü dükkanda bulunduğu sırada çivi almak bahanesiyle gelen bir komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Şehadeti sırasında ağabeyi ülkücülük suçundan cezaevinde bulunuyordu. Cenazesi Bursa'da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET KARAKAŞ 
2 HAZİRAN 1981 
Elazığlıydı. 21 yaşında olup ailesi ile birlikte Almanya'da bulunuyorken Türkiye'ye, vatanına dönmüştü. Adı bir avukatın öldürülmesi olayına karıştığı için tutuklanmış ve 12 Eylül adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CİHAN KURT 
AĞUSTOS 1979  
Malatyalıydı. Ailece İskenderun Dumlupınar mahallesinde oturuyorlardı. 16 yaşındaydı. Ağabeyiyle birlikte evlerine giderlerken yedi kişilik bir gurubun saldırısına uğrayıp, aldığı beş bıçak darbesiyle ağır yaralanarak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıysa da kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi İskenderun Karaağaç mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN COŞKUN ERDAĞ 
13 MAYIS 1978  
Karsılıydı. Akyaka Nahiyesi'nde işçi olarak çalışıyordu. Olay günü Akyaka'dan iş dönüşü Kars'ta bulunan evine giderken trenden indikten sonra yolunu keserek kontrol etmek isteyen silahlı komünist militanlarca karşı koyması üzerine kurşunlanarak yaralandı. Üstündeki kimliğini zorla alarak inceleyen komünist katillerce aradıkları kimse olduğu anlaşılınca otamatik silahlarca tekrar taranarak şehid edildi. Cenazesi Kars'ta toprağa verildi. Şehadeti sırasında eşi hamileydi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CUMALİ ŞİMŞEK 
AĞUSTOS 1981 
Adanalıydı. 18 yaşında olup, Kayseri'nin Yavuzlar mahallesinde oturuyor ve Karsu Tekstil fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. 12 Eylül'den sonra emniyet müdürlüğünde yapılan işkenceler sonucunda hiç bir suç kabul ettirilemeyince , Zincirdere Askeri Cezaevine sorgulanmak için gönderildi. Burada günlerce süren işkencelerle ağır olarak hastalandı. Cezaevi idaresince  işkence izlerini saklamak için tedavi olmasına müsaade edilmediğinden komaya girerek şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DAVUT TURAN 
28 HAZİRAN 1978  
Tokat'lı olup, Samsun Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Samsun'da bulunduğu bir sırada, olay günü Zafer sinemasından Töb-Der binasına çıkan yokuşta komünist militanların silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Cenazesi Tokat'ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DOĞAN TAŞOLUK 
22 AĞUSTOS 1979  
Konya'nın Doğanşehir ilçesindendi. 30 yaşında ve evliydi. Konya Seydişehir Alimünyum tesislerinde çalışırken Rusya'ya staj için  gönderilene kadar komünizme inanıyordu. Ancak Rusya'yı gördükten sonra daha Türkiye'ye indiği an havaalanından doğruca MHP'ye gidip ülkücü olmuş. Seydişehir Alimünyum tesislerinin komünistlerin hakimiyetine geçmesi üzerine barınamayıp Antalya AntBirlik'e işçi olarak girmek istemişse de, giremeyince Tes-İş sendikasında yönetici olarak çalışmaya başlamış, bir yandan da MİSK'te fahri olarak sendikacılık eğitimciliğl yapıyordu. Olay günü Ramazan Bayramı'nı memleketinde geçirmek için garajlardan otobüs bileti alıp yolda iftar için yiyecek, çocuğu için de oyuncak hediye  alarak garajlara tekrar dönerken Cumhuriyet meydanında komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DURAN KÖMEKÇİ 
1980 
Adana'nın  Karataş ilçesine bağlı Tuzluoğlu köyünden olup, Adana'da Yenibey mahallesinde oturuyor ve aynı mahallenin muhtarlığını yapıyordu. Evli ve 5 çocuk babasıydı. Küçük oğlu ile birlikte evlerine giderlerken komünistlerin silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Bu saldırı sırasında oğlu da şehid oldu. O sırada bir oğlu da ülkücülük suçundan cezaevinde yatıyordu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DURSUN ÖNKUZU  
23 KASIM 1970  
Tokat'ın Zile kazasındandı. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisiydi. İşgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan işkenceler yapıldıktan sonra okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.
 
 
 
Geri | İleri