BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİ DOĞAN  
17 MAYIS 1976 
Ankara'nın Elmadağ kazasındandı. 17 yaşındaydı. Abidinpaşa Lisesi gece bölümü öğrencisiydi ve Abidinpaşa'da oturuyordu. Başkent Lisesi önünde komünistlerle ülkücü grup arasında çıkan bir taşlama esnasında komünist gruptan silâhla ateş edilmesi üzerine vurularak yaralandı. Kladırıldığı Tıp Fakultesi Hastanesi'nde kurtarılamayarak 47 gün sonra şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağaverildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FAHRETTİN YAVUZ  
3 AĞUSTOS 1979 
İstanbul'da Zeytinburnu-Şabanağa semtinde oturuyordu. Ülkücü İşçiler derneği mensubu olup Mensucat Santral fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Daha öncede Zeytinburnu  MHP ilçe teşkilâtında çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Olay günü iş dönüşü bindiği servis aracını durduran komünist militanlar tarafından kardeşiyle birlikte araçtan indirilerek kurşuna dizilmek suretiyle şehid edildi. Cenazesi Zeytinburnu Mezarlığı'na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİYE ALTINOK  
24 HAZİRAN 1980 
İstanbul Gaziosmanpaşa MHP İlçe Başkanı Ali Rıza Altınok'un eşiydi. 50 yaşında olup, iki çocuk annesiydi. Gaziosmanpaşa MHP İlçe Kadın Kolları Başkanlığı yapıyordu. Olay günü saat 12.45 sıralarında Rami'da bulunan evlerine baskın yapan komünist militanlar tarafından eşi ve kızıyla birlikte şehid edildi. Cenazesi Aşiyan mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK ÇINAR  
10 AĞUSTOS 1978 
Gaziantep'in Kilis kazasındandı. 23 yaşında olup, Kilis'te camcılık yapıyordu. Olay günü gece evine dönerken Güneş Sinemasının önüne geldiği bir sırada yanına yaklaşan bir otomobilden inen silâhlı komünist militanların saldırısına uğrayarak şehid edildi. Cenazesi Kilis'te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK FERAH  
5 NİSAN 1980 
18 yaşındaydı. Ailece Eskişehir'in Esentepe mahallesinde oturuyorlardı. Eskişehir Bahçelievler Lisesi'nden yeni mezun olmuş, ülkücülük suçundan girdiği cezaevinden dokuz gün önce tahliye edilmişti. Eskişehir Genç Ülkücüler Derneği başkanlığı yapmaktaydı. Olay günü Eskişehir Köprübaşında miting düzenleyen komünistlerden bir grupla giriştiği silâhlı çatışma neticesi vurularak şehid oldu. Cenazesi Esentepe mezarlığına defnedidi. Oğlunu kaybetmenin acısına dayanamayan babası kısa sıra sonra vefat etti. 12 Eylül 1980 den sonra mezar başına dikilen, üzerinde: 
"Bir Leyle-yi Kadirde, düşen din için yere" mısra'ı ile başlayan şiirin bulunduğu mezar taşı polisler tarafından sökülerek götürüldü. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK KARTAL  
24 EYLÜL 1979 
Eemekli astsubay olup İstanbul Şirinevler semtinde manifaturacılık yapmaktaydı. 50 yaşlarında ve evliydi. Bakırköy MHP İlçe Başkanlığı görevinde bulunmştu. Kocasinan, Mareşal Fevzi Çakmak caddesinde bulunan dükkânına akşam saat 21.00 sıralarında baskın düzenleyen komünist militanların kurşunlarına hedef olarak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEHİM ERİŞTİ  
18 NİSAN 1979 
Artvin'in Şavşat İlçesine bağlı Yavuz köyündendi. 35 yaşında olup Rize'de oturuyordu. Evli ve üçü erkek biri kız dört çocuk babasıydı. Ankara Dil  ve Tarih Coğrafya Fakultesi mezunu olup, tarih öğretmenliği yapıyordu. CHP iktidarının başlamasıyla birlikte görev yaptığı Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Ensttitüsü Sosyal Bilgiler bölüm başkanlığından alınarak Rize Lisesine, oradan da Rize  İmam-Hatip Lisesi'ne sürgün edilmişti. Olay günü sabahı görevine gitmek için saat 08.30 sıralarında evinden çıktığında pusu kurmuş iki komünist militanın silâhlı saldırısına uğrayarak 12 kurşunla vurulup şehid oldu. Cenazesi aile kabristanlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FERİDUN BAŞ  
22 MART 1978 
Samsun'da lise öğretmenilği yapmaktaydı. Ülkü-Bir mensubuydu, 30 yaşlarında olup evliydi. Olay günü komünist militanlarca silâh zoruyla kaçırılıp Havza kazası yakınlarında  kırlık arazide bir ağaca bağlanarak işkence yapmak suretiyle şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ DOĞAN  
26 MAYIS 1975 
Adana'nın Osmaniye kazasına bağlı Kımıtlı kasabasındandı. 22 yaşında olup İskenderun Endüsri Meslek Lisesi 2.sınıf öğrencisiydi. Okuldaki ülkücü grubun başkanlığını yapıyordu. Okul tatili münasebetiyle Kırmıtlıdaki ailesinin yanında bulunduğu sırada kardeşi ve amca oğluyla birlikte evlerine giderlerken komünistler tarafından pusuya düşürülerek kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Yanında yaralanan amca oğlu Yunus Doğan da bu olaydan bir buçuk sene sonra şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ KÖSEAYDIN  
18 AĞUSTOS 1979 
Kayseri'liydi. Ailece Plevne mahallesinde oturuyorlardı. 18 yaşındaydı. Komünistlerin Kayseri'de MHP ve Ülkücü Kuruluşlar aleyhine düzenledikleri yürüyüşü yapacakları akşam Plevne mahallesindeki evine giderken iftar vaktinde komünistler tarafından sırtından kurşunlanarak orucunu açmadan şehid edildi. Cenazesi polis tarafından kaçırılmak istendi, Asri mezarlıkta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ NUR AYDIN  
21 ŞUBAT 1979 
Kars'lıydı. Ailece Kars Ortakapı mahallesnde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup evli ve iki çocuk  babasıydı. Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Olay günü evinden çıkarak okula gitmek için toplanan Ülkücü arkadaşlarına katılmak üzere yolda ilerlediği sırada komünist militanların silâhlı saldırısına uğrayarak şehit oldu. Cenazesi Kars'ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FİGEN ÇÖKTÜ  
21 AĞUSTOS 1980 
Adana'nın Karataş İlçesine bağlı Yemişli köyündendi. 19 yaşında olup, Adana Ticaret Lisesi'nde okurken komünistlerin baskıları sebebiyle tahsiline ara vermek mecburiyetinde kalmıştı. Çukobirlik Müdürlüğü'nde sekreter olarak çalışıyor ve Türkocağı mahallesinde ailece oturuyorlardı. Olay günü evlerine baskın yapan komünist bir militan tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Yemişli Köyü Mezarlığı'na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FİKRİ ARIKAN  
27 MART 1982 
Çorum'un Alaca kazasındandı. Ankara Türközü Bademlidere semtinde oturuyordu. 32 yaşındaydı. Ankara'nın Solfasol köyü yakınlarında meydana gelen ve kamuoyunca  "Çuval cinayeti" olarak bilinen olayın faali olduğu iddiasıyla yargılandığı 12 Eylül mahkemelerince idam cezasına çarptırılmıştı. Mamak Askeri  Cezaevinde kaldığı ölüm hücresinden alınarak götürüldüğü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak şehid edildi. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi
 
Geri | İleri