BU  DAVAYA CAN VERENLER
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I-
 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERDEM YEDİBELA 
9 OCAK 1980 
Erzurum'un  İspir kazasındandı. 18 yaşındaydı. Samsun'da Cedid mahallesinde oturuyor ve işçilik yapıyordu. Olay günü akşam üzeri Samsun'da Katolik Kilisesi civarında bulunduğu sırada komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. Daha öncede Ülkücülük suçundan cezaevine düşmüştü. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN BIYIK 
HAZİRAN 1979 
Balıkesir'liydi. 23 yaşındaydı. Balıkesir'de Gümüşçeşme Mahallesinde oturuyordu. Evliydive şehadetindenbir kaç gün önce ikinci çocuğu yeni doğmuştu. Bir fabrikada işçiydi. Mahellelerini basan komünistlerle giriştiği çatışma sırasında vurularak şehid oldu. Tek kurşunla vurulmuştu. Cenazesi Başçeşme Mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN YILMAZ 
16 ARALIK 1977 
İstanbul Vefa Lisesi'de öğrenciydi. 16 yaşındaydı. Komünistlerin hakimiyetinde olan okul, komünistlerden temizlendikten sonra komünistlerin okul dışından ülkücülere yaptıkları silâhlı saldırıdan birinde okul çıkışında ülkücü grubun taranması sonucu ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede bir gün sonra şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERHAN CENGİZ 
30 AĞUSTOS 1980 
18 yaşındaydı. Ailece İzmit'te oturuyorlardı. Lise mezunuydu. Olay günü gece saat 22.00 sıralarında İstanbul Şehremini Başvekil Caddesi Odabaşı meydanında bir telefon klubesinde telefon görüşmesi yaparken, dokuz komünist militan tarafından ateş açıldı. Kafasına isabet eden tek kurşunla orada şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERKAN TERZİBAŞ 
2 ŞUBAT 1980 
İstanbul MHP milletvekili adayı Şaban Ali Terzibaş'ın oğluydu. 17 yaşındaydı. Babasına ait Davutpaşa semtinde bulunan oto yedek parça dükkânında çalışıyordu. Babasıyle birlikte evlerinin önünde silâhlı saldırıya uğrayarak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL ATEŞ 
12 EYLÜL 1979 
Bursa'lıydı. 18 yaşında, Bursa'nın Soğanlı köyü semtinde oturuyor ve Bursa MHP Teşkilâtı Yönetim Kurulunda görevli olan dayısına ait Reyhan mahallesinde Kısmet sineması yakınında bulunan kunduracı dükkânında çalışıyordu. Komünistler tarafından dükkânın taranması sonucu şehid oldu. Cenazesi Bursa'da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL ÇUĞU 
17 ARALIK 1979 
Samsun'luydu. 23 yaşındaydı. Samsun'da Zeytinlik Mahallesinde ailece oturuyorlardı. Erzurum İslâmi İlimler Fakultesi son sınıf öğrencisiydi. Samsun'da Devrim Lisesi civarında bir arkadaşıyla birlikte bulundukları sırada, birkaç komünist militanın mahalleye girmelerini önlemek için gayret ederlerken açılan ateş neticesi kalbinden yediği tek mermiyle orada şehid oldu. Cenazesi Samsun Yeni mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL GÜRSEOĞLU 
1980 
Adana Hürriyet Lisesi müdürlüğünü yapıyordu. Ülkü-Bir üyesiydi. Okul ve çevresi komünistler tarafından kurtarılmış bölge haline getirilmiş olduğundan tayini sırasında bu görevi "Diyarbakır'a sürgün edileceği" tehdidiyle kabul etmişti. Okuldaki görevine başlatıktan kısa bir süre sonra komünistlerce vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL KARAGÖZ 
İstanbul Küçükçekmece semtinde, Kanarya Mahallesinde oturuyordu. 17 yaşlarındaydı. Konfeksiyon işçisi olarak çalışıyordu. İstanbul Sefaköy'de komünist militanlarla giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında gögsünden aldığı yaralar neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketi olan Tekirdağ'ın Hayrebolu kazasında toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL PINAR 
Bursa'nın Gemlik ilçesi MHP İlçe Teşkilâtı Sekreterliği görevindeydi. Gemlik BORU-SAN Fabrikasında çalışıyordu. Olay günü işe giderken komünist katiller tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Gemlik'te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL SELÇUK 
30 NİSAN 1979 
Samsun'lu olup, 17 yaşındaydı ve Samsun Devrim Lisesi öğrencisiydi. Ailece Zeytinlik Mahallesinde oturuyorlardı. Komünist militanlarla mahallesinde giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında şehid oldu. Cenazesi Samsun'da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL TÜRKMEN 
17 EKİM 1980 
Ankara'lıydı. Evli ve bir çocuk babası olup, Ankara Etlik semtinde oturuyordu. 20 yaşındaydı. Ankara İncirli Lisesi'nde beklemeli öğrenciydi. 12 Eylülden sonra Ankara'da bir komiserin evini basarak karısını ve çocuğunu rehin aldıktan sonra asker ve polislerle giriştiği silâhlı çatışmadan sonra şehid oldu. Cenazesi Karşıyaka Asri mezarlığında toprağa verildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN EYÜP GÖKÇEN 
5 OCAK 1978 
Tokat'lıydı. 22 yaşındaydı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Teknin Üniversitesini kazanarak bir yıl kadar okula devam edebildi. Ancak okul komünistlerin eline geçmesi üzerine devam edemeyince kaydını Adana Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisine aldırmak zorunda kaldı. İstanbul'da bulunduğu sırada teşkilât bünyesinde çeşitli kademelerde görevlerde bulundu. Adana'da çıkan bir olayda polisler tarafından şedid edildi. Cenazesi memleketi Tokat'ta toprağa verildi. 
 
Geri | İleri