Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar
 

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
doguturk9a

DOĞU TÜRKİSTAN

Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan || Nüfus yapısı || Dinî yapısı || Bugünkü yönetim sistemi ||  Bugünkü ekonomik ve sosyal durumu ||  Uygur Türkçesi || Müslüman Türklere Uygulanan Doğum Kontrolü || Nükleer Denemeler ve Çevre Sorunu || Komünist Yönetimin Din Politikası || Opnor Bölgesinde Nükleer Denemeler Sonucu Ortaya Çıkan Hastalıklar || Doğu Türkistan üzerine bir yazı (Doç.Dr. Hacı Yakup Anat)

 

DOĞU TÜRKİSTAN'DA İŞKENCE VE BENİM GÖRDÜKLERİM
 Doç.Dr. Hacı Yakup Anat

sayfa-1- || sayfa-2- || sayfa-3- || sayfa-4-

Öldürülenlerin içinde ; Mes'ud Sabri, Osman Batur, Canım Han Hacı, Ab dul-eziz Çinğizhan, Kurban Kuday, Yıldırım Sabri, Albay Abdul Gafur Sabri, Abdurrehim Kılıç, Fethiddin Masum, Abdul-hemit Damullam, Abdullah Semedi, Sıddık Zalıng, Zekeriye, Veli, Oraz Bey, Seyid Ahmed Hoca, Zafer Hoca, Ab dul Kadir Tahiri, Hamut Hacı, Tursun Ali, Davud, Porbıcap, ..., gibi birçok insan vardı. Bu yıllarda bir ilçenin komünist parti sekreterinin onayı ile bir insan kurşuna dizilebiliyordu. Kanun yoktu ve her şey keyfiyete bağlıdı.

3- Üç ve Beş'e Karşı Hareket (1951)

Üç (rüşvet, vergi hırsızlığı, bürokratçılık)' e , Beş( Rüşvet, vergi hırsızlığı, devlet malını çalmak, iş vakti ve malzeme hırsızlığı, devletin ekonomik-endüstriyel bilgilerini satmak)'e karşı hareketlerde çok memur, ticaret adamı, sanatçılar ve esnaf tutuklandı. Bunlara işkenceler yapıldı. Böyle bir suçu işlemediğini söyleyenlere zorla itiraf ettirildi. 10 000 Yuan'dan fazla para aldığı idda edilenlere "Büyük Pars", 5 000 Yuandan fazla alanlara ise "Küçük Pars" şapkası giydirildi. Bunların ellerindeki tüm paraları alındıktan sonra hapishanelere atıldı.

4- Torak Reformu ( Yer Islahatı)

Toprak reformu, Çin'de iki yıldan fazla bir zaman sürdü. Komünistler rehberliğinde birkaç milyon personel bu harekâtı yürüttü. Bütün topraklar devlet mülküne alınıp, sözde topraksız çiftçilere dağıtıldı. Üç yıldan sonra da kooparatifleşme adıyla bu topraklar çiftçilerin elinden tekrar alındı. Kolektif kölelik rejimi ortaya kondu. Sabah namazı vaktinde işe çıkılır, akşam namazında işten dönülürdü. Kadın-erkek, ihtiyar, genç, çocuk demeden büyük araziler içerisinde zor şartlar altında acımasızca çalıştırılırdık. 12 saatten fazla süren bu iş günlerinde zaman zaman kaybolan yaşlılarımızdan ve kadınlarımızdan haber alamazdık. Bunların akıbetlerini sormak dahi başlı başına bir suç oluşturuyordu.

5- Ticaret ve Zanaatçılara Sosyalist Reform Hareketi

Bu harakat ile ticaret, zanaat tamamen devletin tekel altına alındı. Ticaret adamları, dükkan sahipleri, esnaf-zenaatçılar kendi fabrika ve kuruluşları ellerinden alınarak bu fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başladılar. Razı olmayanlar, bu karara muhalefet edenler hapishanelere atıldı. Bazıları ise idam edildi.

6- Kalıntı Karşı İnkilapcıları Temizleme Harekâtı

Bu hareket aslında 1951 yılındaki harekette ortadan kaldırılamayan rejim muhaliflerine karşı yapılmış bir harekettir. Bunlar da tutuklanıp, cezalandırıldı, öldürüldü. Ceza ve emek (toplama) kamplarına gönderildi. Bu kamplarda barınma 6 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği olan koğuşlara 41'er kişi yatırılırdı.

7- İstil Düzeltme Hareketi (1958-1959)

Çin komünistleri iki yıl süren (Çin'de istil-düzeltme, Doğu Türkistanda ise "milliyetçilere karşı koyma") bu hareket ile Doğu Türkistan'daki bütün milliyetçileri, milli hissiyata sahip tüm insanları kadın-erkek, yaşlı-genç demeden hapishanelere atıp, kurşuna dizdiler. Bunların tipik temsilcileri "kültür bakanı Ziya Semedi, Ticaret bakanı Ab dul Eziz Karı, Urumçi belediye başkanı
Abdurrehim seidi, Gulca valisi Abdurrehim İsa (intihar etmiştir) başlarında olmak üzere yüz binlerce Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar Türk aydınları-öğrencileri "milliyetçi" damgası vurularak hapishanelere atılıp, kamplara sürülüp, birçoğu da öldürüldüler.

8- SAĞCILARA KARŞI HAREKET (1960)

Geçen asrın 60.lı yıllarında Çin-Hindistan sınır savaşı ve Rusya ile çin arasında fikir anlaşmazlıkları ortaya çıktı. Bu nedenle Çin Komünist Partisi içinde ve halk arasında komünist partiye karşı yeni fikirler ve görüşler ortaya çıktı.Bu yeni fikirler ve görüşlere karşı Çin Komünist Parti tedbir almaya başladı ve hemen harekete geçti. Karşı hareket henüz oluşmadan ortadan kaldırdı. Yine bu harekette de binlerce-yüz binlerce insan sağcı,milliyetçi diyerek hapishanelere dolduruldu, kurşuna dizildi.

9- KOMANA KURMA HAREKETİ (1959-1960)

Toprakları kamulaştırma aşamasının sonunda, Çin Komünist Partisi tüm Çin'de "komünalaştırma hareketi" adı altında bir hareket yürüttü. Çin Komünistlerince cennet olarak adlandırılan bu "komüna" döneminde insanların çoğu aç bırakıldı. Çin kendisini büyük, cömert ülke olarak gösterip Arnavutlul, vietnam, Laos, kamboçya, Kuzey Kore, Küba, Tanzanya..., gibi ülkelere tahıl yardımı yaptı. Kendi halkını kemer sıkmaya zorladı. Bir nufusa ayda 15 kilo gram tahıl, 100 gram yağ, 200 gram seker verildi. Bir nüfusa yılda 10 metre kumaş para karşılığı satıldı. Çarşı pazardaki her türlü yiyecek ve giyecek konrol altına alındı. Kuponlarla alış veriş yapılmaya başlandı. Hangi ihtiyacınızı karşılamak isterseniz isteyin sizi uzun bir kuyruk beklemekteydi. Komünistler ülkemi bir anda yaşanmaz bir hale getirmişti. Doğu Türkistanın bir çok ilçe ve köyünde binlerce insan açlıktan ölmeye başladı. Salgın hastalıklar yaygınlaştı. Buna bir örnek verecek olursak; Doğu Türkistan'ın zengin ilçelerinden biri olan Bay'da 20 000'en fazla insan açlıktan öldü. Hükümete  ait depolar doluyken insanların kendi tarlalarında kendi elleriyle yetiştirdiği tahıllar verilmedi. İnsan her türlü işkenceye dayana bilir fakat açlığa kesinlikle dayanamaz.
Aynı dönemde hapishanelerdeki durum daha da kötüydü. Rejim muhalifleri bu dönemde bir bir ölüme terkedildi. Mesela; Korla Savhu, Şayar Tarım, Maralbaşı Karakılçın, Altay Kaba, Sancı Şya bahu, urumçi bacyahu ve dong gobi kamplarında  on binlerce mahkum açlıktan ölmüştü. Bu dönemdeki köylerde komüna'larda kolektif yemekhaneler  kurularak evler de kazan kaynatıp, yemek yasaklanmıştı. Bütün köylüler karavanaya bağlanmıştı; bütün çiftçi ve köylü çok büyük açlık çekmekteydi.Köylerde ve mahallerde "baca casusları"görev yapmaktaydı. Hangi evin bacası yansa o eve baskın düzenlenip evdeki yemeklik malzeme müsadere edilip ev sahibi cezalandırılıyordu.

<<< geri

ileri >>>

alt1
alt1 alt1
alt1
Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen buradan açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi birçok avantajlara sahip olacaksınız.

alt1 alt1
alt1
· Tüm Kategoriler
· Astronomi
· Avrupa Haber
· Basın-Yazarlar
· Bilgisayar-İnternet
· Bilim ve Teknoloji
· Derin Haber
· Din
· Dünyadan
· Edebiyat
· Gündem
· Kültür Sanat
· Lider
· Politika
· Sizden Gelenler
· Spor
· Tarih Dünyası
· Türk Dünyası
· Ülkücü Hareket
· Yaşam ve Sağlık
· İlhan Esen Yazıları
· İlhan Esen Şiirleri

alt1 alt1
alt1
SELAHATTİN TEKİZOĞLU

İSİMSİZ KAHRAMANLAR
Siz uyuyorsunuz beyler siz gerçekten de gaflet içindesiniz. Yeri geldiğinde koca koca laflar edenler. Biliyor musunuz, bir çoğunuz, burnunuz ucunu bile görmekten aciz insanlarsınız!! Görüyorsunuz, ülkede neler oluyor ne çirkin işler sergileniyor. Ülkücüler, biz bunları, bu çirkin işleri yapan insanları bilmek ve tanımak durumunda değil miyiz?!.. Nerden bileceğiz. Galiba bunlar bizim ilgi alanımıza pek girmiyor Çünkü bizim işimiz bizim yarışımız başka sahalarda.. Köşe kapmak vitrine çıkmak Genel Başkanla uğraşmak Birbirimizin kuyusunu kazmak.... Ülkücünün ne işi olur, onunla-bununla ocuyla-bucuyla Cenab-ı ALLAH'ın gösterdiği yolda, adam gibi yürümek yetmiyor mu?!.... devamıalt1 alt1
alt1

BARBAROS BULVARI
İBA BLOKLARI 14/1 KAT:3 DAİRE:8 Balmumcu/Beşiktaş İstanbul Tel:0212 288 65 42 Fax:0212 288 65 27 >
ÇAKIRDİKEN
İlhan Esen


İstme Adresi:
Bilgeoğuz Yayınları
BARBAROS BULVARI İBA BLOKLARI 14/1 KAT:3 DAİRE:8 Balmumcu / Beşiktaş/İstanbul Tel:0212 288 65 42 Fax:0212 288 65 27

alt1 alt1
alt1


alt1 alt1
alt1


Diline Sahip Çık!Türkçe Kelime Kullan!


Okey
(Tamam)


Provokasyon
(Kışkırtmak)


Check Etmek
(Kontrol Etmek)


Deklare Etmek
(Bildirmek)


Trend
(Eğilim)


Objektif
(Tarafsız)


Persfektif
(Bakış Açısı)


Timing
(Zamanlama)


Laptop
(Diz Üstü)


Global
(Küresel)


Legal
(Yasal)


Partner
(Eş)


Entegre
(Bütünleşme)


Antipatik
(Sevimsiz)


Döküman
(Belge)


Dizayn
(Tasarım)


Analiz
(Çözümleme)


Pesimist
(Karamsar)


Departman
(Bölüm)


Monoton
(Tekdüze)


Mantalite
(Anlayış)


Prezentasyon
(Sunum)


Anektod
(Hikayecik)


Konsensus
(Uzlaşma)


Kriter
(Ölçüt)


İmitasyon
(Taklit)


Legal
(Yasal)


Full
(Tam)


Asparagas
(Şişrme Haber)


Bariyer
(Engel)


Demagoji
(Laf Ebeliği)


Damping
(Düşürüm)


Diaspora
(Kopuntu)


Enformasyon
(Bilgilendirme)


Enstantane
(Anlık Görünüş)


Fikstür
(Karşılaşma Takvimi)


Garnetür
(Yanlık)


Karambol
(Karmaşa)


Montaj
(Kurgu)


Metropol
(Anakent)


Motivasyon
(İsteklendirme)


Marj
(Pay)


Potbori
(Karmaca)


Trübülans
(Hava Burgacı)

C* Yabancı Kelimelerin Dilimize Girmesine İzin Verme


alt1
1998-2007 Bozkurt NET
alt1
1998-2010 BOZKURT NET
--------------------------------------
Web sitemiz PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.
alt1